Hamilelik Dönemi Cilt Lekelenmelerini Önleyecek Yöntemler

0
719

Hamile kalındığı andan itibaren, vücutta çok büyük bir çalışma başlar. Anne adayı, ruhsal ve fiziksel olarak pek çok değişikliğe hazır halde olmalıdır. Bu değişiklikler, sonuç ve sebep düşünüldüğünde, oldukça normal kabul edilse de, anne adayının rahatsız olacağı durumlar da olabilir. Normal boyutlarının oldukça fazla üstüne çıkan cilt, genişleme ve gerilme yüzünden, vücudun en çok etkilene kısımlarındandır denebilir. Oluşması muhtemel çatlaklar kadar, oluşması muhtemel cilt lekeleri de rahatsız edici olabilir. Birkaç basit yöntemle, bu cilt lekeleri engellenebilir ve oluşanlar da yok edilebilir.

Hamilelikte Cilt Bakımı

Cildin, normal zamanlarda ihtiyacı olan bakımından çok daha fazlası, hamilelik gibi tüm vücudu yoran ve fazla çalışmasına sebep olan bir durumda daha dikkatli yapılmalıdır. Hamilelik çatlakları denen durum, sanılanın aksine, sadece göbek kısmın değil; kalçanın bele yakın kısmında ve alt arka bacak kısmında da sıkça görülebilir. Hamile kalındığı günden itibaren, Hindistan cevizi sütü ile bu bölgeler masaj yapılarak ovulmalı, cildin hem kan akışını hızlandırmak hem de beslenmesini sağlamak için, aksatmadan devam edilmelidir.

cilt lekesi tedavisi, cilt lekelerinden, cilt lekesine ne iyi gelir, cilt lekeleri nasıl önlenir

Hamilelikte Cilt Lekeleri Neden Olur?

Cildin yapısında bulunan renk pigmentleri, cildin sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayan renkte olmasını sağlar. Hamilelikle birlikte değişen hormon dengesi, pigmentlerin çalışmasını bozar. Hormon dengesi yeniden sağlanana kadar, bu dengesizlik devam edebilir. Kimi kadınlarda çok az ve belli belirsiz olabilen bu değişiklik, kimi hamilelerde ise tüm yüzü kaplayacak kadar büyük olabilir ve cilt tonlar şeklinde koyulaşmaya devam edebilir. Lekeler oluştuktan sonra mücadele etmek daha zor olduğundan, günlük hayatta yüz için üretilen güneş kremlerinden kullanmak ve direkt güneş ışığına maruz kalmamak, lekelerin oluşumunu engelleyecektir.

Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

Güneşte kalmamanıza ve gerekli bakımı yapmanıza rağmen lekeler oluştu ise, bu lekelerle en doğal yoldan mücadele etmek, sizin ve bebeğinizin sağlığı için en doğru olan yöntemdir. Doktorunuza bu konuda danıştığınızda, lekeler çok arttığında, size önereceği bu işi için üretilmiş kozmetik ürünler veya ilaçlar da önerebilir. Fakat bu tür ürünleri, doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız. Bir yumurta akının içine, bir tatlı kaşığı zencefil ve bir tatlı kaşığı tarçın ekleyerek yaptığınız macunu lekelerin olduğu yere sürüp yarım saat beklettikten sonra, süt ile silerseniz, 2-3 gün sonra, lekelerin renginin açılmaya başladığını görürsünüz.

Hamilelikte Beslenme Cilt Sağlığını Etkiler Mi?

Oldukça fazla çalışmaya başlayan hormonlar, anne adayının iştahının açılmasına ve olmadık zamanlarda yemek yeme isteği duymasına sebep olabilir. Böyle zamanlarda, bir elma yiyerek, bir bardak yeşil çay içerek, bu tür krizleri atlatmayı başarabilirsiniz. Yediklerinizin fazla yağlı olması ya da besleyici olmaktan uzak abur-cuburları tüketmeniz, cildinizin sağlıksız olmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda, cilt lekeleri kaçınılmaz son olabilir. Cildiniz önce sağlıklı olmalı ki, güzel görünebilsin.

 

YORUMSUZ

CEVAPLA