Hamileliğin İkinci Trimesterinde Neler Olur?

0
587

 

Hamileliğin 13-27. haftaları ikinci trimester olarak adlandırılır. Bu dönem hamile kadınları sevdiği bir dönemdir çünkü mide bulantısı ve yorgunluk giderek etkisini kaybetmeye başlar. Kendinizi eskisi gibi daha enerjik hissedersiniz. Peki, hamileliğin ikinci trimesterinde neler olur hep birlikte inceleyelim.

Hamileliğin İkinci Trimesterinde Annede Görülen Değişimler Nelerdir?

 • Bu dönemde anne adaylarında sırt ağrısı artmaktadır. Çünkü bebeğin hızlı gelişimi ile kilonuz artar ve sırtınıza yüklenen ağırlık da artmış olur. Bu dönemde ağrıyı azaltmak için dik oturmaya dikkat edin. Koltukta ya da sandalyede sırtınızı desteklemeyi unutmayın. Ağır bir şeyler kaldırmamaya artık özellikle dikkat edin. Ayakkabılar da duruşu etkilediğinden yüksek topuklu olmayan ve rahat ayakkabıları tercih etmelisiniz.
 • İlk trimesterde başlayan göğüslerdeki hassasiyet bu dönemde de halen devam eder. Göğüsler bebeğinizi emzirmeye hazırlanmak için büyümeye başlar. Bu dönemde artık kendinize yeni bedeninize uygun bir sütyen almalısınız. Ayrıca daha rahat sütyenler tercih ederek hassasiyeti ve acıyı bir miktar azaltmanız mümkündür.
 • İkinci trimesterde diş etlerinde hassasiyet görülür. Bu hassasiyet zaman zaman diş eti kanamasına bile varabilir.
 • İkinci trimesterde başlayan bacak krampları doğuma kadar devam eder. Bu hormonlar ve artan kilodan kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda beslenme yetersizliğinden de kaynaklanabilir. Bu yüzden beslenmenizle birlikte yeterince kalsiyum ve magnezyum almaya özen gösterin.
 • Baş dönmesi görülebilir. Gebelikte kan damarlarının genişlemesi ile kan basıncı düşer ve bu da baş dönmesine neden olur. Baş dönmesinden şikayetçiyseniz bolca sıvı almaya dikkat edin. Oturduğunuzda ya da yattığınızda yavaş yavaş doğrulun.

Hamileliğin İkinci Trimesterinde Bebekte Görülen Gelişmeler Nelerdir?

İkinci trimester bebeğinizin büyük bir hızla büyüdüğü dönemdir. Bu dönemde görülen değişimler şu başlıklar altında açıklanabilir:

 • Saç ve tırnak: 15.hafta civarlarında bebeğinizin saçları çıkmaya başlar. Daha sonrasında ise kirpik ve kaş oluşumu da başlar. Bebeğinizin cildi bu dönemde lanugo denen küçük tüycüklerle kaplıdır. Bu lanugo tabakası bebeğinizin vücudunu yağ depolayana kadar sıcak tutmaya yaramaktadır.
 • Sindirim sistemi: Bebeğinizin sindirim sistemi 1.trimesterde oluşmaya başlamıştı bu dönemde ise gelişmeye devam eder.
 • Duyu Gelişimi: Bebeğinizin gözleri ve kulakları yavaş yavaş normal yerlerine kaymaya başlarlar. 22.haftadan itibaren duyular gelişmeye başlar bebeğiniz koku alır ve duyar. Gözlerini açıp kapatabilir.
 • Kalp: 17.haftadan sonra bebeğiniz kalp atışları düzensizce değil belirli bir düzen ile atmaya başlar.

Hamileliğin İkinci Trimesterinde Neler Yapmalısınız?

 • Hamile kıyafetleri almaya başlayın. Bu dönemden itibaren dediğimiz gibi karnınız hızla büyüyecektir. Bu nedenle içinde rahat edebileceğiniz bol kıyafetler ve çamaşırlar giymeye özen gösterin.
 • Tek tarafınıza yatın. Hamilelikte en rahat ve sağlıklı uyuma pozisyonu bu şekildedir. Büyüyen rahminiz kan damarlarına baskı yapar bu nedenle sırt üstü yatmanız dolaşımı zorlaştırır. Yan yatmak kan dolaşımına destek olur.
 • Kalori alımınıza dikkat edin. Hamilelik sırasında bebeğiniz için fazladan kalori almalısınız. Bu fazladan miktar 300-350 kalori arasındadır.

YORUMSUZ

CEVAPLA