Hamileliğin Belalısı: Bahar Alerjileri

0
549
Hamilelikte Bahar Alerjileri
Hamilelikte Bahar Alerjileri

Yaz ayına girmeye hazırlandığımız şu günlerde hamile kadınların en çok sıkıntı çektiği sorunların başında kuşkusuz bahar alerjileri geliyor. Hamilelik sonrasında birçok olguya, hormonal sebeplerden dolayı daha duyarlı olan anne adayları bahar alerjisine karşı da oldukça savunmasız durumda kalabiliyorlar. Mayıs ayları itibari ile başlayıp, ekim aylarına kadar devam eden bu bahar alerjilerinin bu dönemde görülmesinin sebebi ise, polenlerin kış aylarına nazaran daha çok havada nüfuz etmesi ile orantılıdır.

Bahar Alerjisine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Eğer bir anne adayı iseniz, bu bahar ayları günlerinde alacağınız bir kaç önlem ile bahar alerjisine karşı koruma kalkanlarını aktif etmiş olursunuz.

Sıcak günlerin yaşandığı ve önümüzdeki günlerde daha sıcak günlerin yaşanacağını bildiğimizden dolayı polenlerden etkilenen bir anne adayının cam açarak evi havalandırma gibi bir durum yerine klima açmalarını öneriyoruz. Tabii ki, bebeğinizin ve kendi sağlığınızı düşünerek klimanızın panellerinin iyi temizlendiğinden emin olun.

Bahar aylarından yaz aylarına geçiş döneminde polenler havada en yoğun oldukları zamanı yaşarlar. Bu zaman dilimi aralığında bir parka veya bahçeye gideceğiniz zaman uzun süre ortamda kalmamaya çalışın.

Herhangi bir nedenden dolayı dışarı çıkmış olabilirsiniz. Bu durumda polenlere maruz kalmanız içten bile değil. Bu nedenle eve geldiğiniz zaman elbisenizi direk değiştirin, ayrıca vücudunuzda polenler kalmış olabilir. Bu nedenle bir duş almak faydalı olacaktır.

Hamilelik Döneminde Alerji İlaç Kullanımı?

Eğer yoğun bir şekilde bahar alerjisi belirtileri yaşıyorsanız ve bu durumdan rahatsızlık duyduğunuzdan ötürü bahar alerjisine karşı ilaç kullanmak istediğinizde bu durumu kesinlikle kafanıza göre uygulamayın. Bu tür ilaçların kullanımı için doktorunuza danışın. Bazı yerlerde son trimester döneminde ilaç kullanımının sıkıntı yaratmayacağı söylense de en iyisi bir uzman hekim görüşüne başvurmak olacak.

Alerji Testi Yaptırabilir miyim?

Eğer anne adayı iseniz, bahar alerjisi problemi ile karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız ve durum böyleyse neye karşı alerjiniz olduğunu saptamak isteyebilirsiniz. Bu nedenle hastanelerde alerji testi yapılarak neye alerjinizin olduğu tespit edilmektedir. Tabii ki bu testi yaptırmadan önce uzman hekiminize danışmanız gerekmektedir.

YORUMSUZ

CEVAPLA