Hamileliğin 6. Ayı Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
2189

Hamilelik döneminde her yapılan rutin kontrollerde bebeğinin gelişimi hakkında doktorundan bilgi alacak anne adayları için oldukça heyecan verici bir durum söz konusudur. Ayrıca doğum zamanının yaklaşması ile birlikte doğum şekli hakkında doktordan bilgi almak da anne adaylarının dikkat etmeleri gereken noktalardan biridir. Son aylara doğru kilo alım hızı giderek artarken aylık ortalama 6 kilo almak kaçınılmaz olabilir. Bu nedenle özellikle 6. Ay sonrasında beslenme şekline dikkat edilmeli, sağlıklı ve faydalı besinler tüketilmelidir.

Hamileliğin 6. Ayında Anne Adayında Olan Değişimler

Hamileliğin benimsenmiş olduğu 6.ay döneminde anne adayının kendini zaman zaman yorgun hissetmesi olasıdır. Ağırlaşan bedenini akşama kadar taşımak nefes almakta zorluk çekilmesine de neden olur. Bu dönemde diş fırçalarken diş eti kanamalarına sıkça rastlanabilir. Aynı zamanda cilt renginin koyulaşması da hamileliğin 6. Ayında olması muhtemel değişiklikler arasındadır.

Hamileliğin 6. Ayında Sağlıklı Beslenme

Büyüyen bebeğin plesenta aracılığı ile beslenme gereksinimi karşılanırken, anne adaylarının daha sık acıktıkları ve iştahlarının sürekli açık oldukları görülür. Aynı zamanda abur cubur yiyeceklere düşkünlükte bu dönemde hamile bayanları bekleyen tehlikelerden biridir. Aşırı kilo almaya sebep olacak zararlı yiyeceklerden uzak durmak için sağlıklı atıştırmalıkları her zaman ulaşabileceğiniz noktalara koymanızda fayda olacaktır. Fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler abur cubur yeme isteği uyandığında yenebilecek sağlıklı alternatifler arasındadır.

Hamileliğin 6. Ayında Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğum yaklaşırken anne adayının genel sağlık durumunun sıkça kontrol edilmesinde fayda vardır. Bunun için doktorun önerdiği idrar tahlilinin yapılması ve düzenli olarak tansiyonun ölçülmesi oluşabilecek riskler için erkenden önlem almayı mümkün kılacaktır. Hamilelik sürecinde çalışmayı bırakmayan anne adaylarının sürekli ayakta kalmaları ya da oturmaları el v ayakların şişmesine neden olurken, bacaklarda da belirgin şekilde varisler çıkmaya başlar. Varislerin çoğalmasını önlemek amacıyla doktor önerisi ile varis çorabı giyilmesi fayda sağlayacaktır. Fırsat buldukça anne adaylarının dinlenmesi ve sakin ve huzurlu ortamlarda vakit geçirmesi, bebeğin gelişimini olumlu etkileyecektir.

Hamileliğin 6. Ayında Cilt Bakımı

Hamileliğin getirdiği hormonal değişimler her anne adayının güzelleşmesini sağlarken, büyüyen karın ile birlikte gerginleşen vücudun neme ve suya fazlasıyla ihtiyacı bulunmaktadır. Gebelikte de bakımlı olmayı elden bırakmayanlar ve oluşabilecek çatlaklara karşı temkinli olmak adına vücudun düzenli olarak nemlendirilmesi gerekir. Kozmetik markaları tarafından çıkarılmış olan çatlak kremlerinin yanı sıra, cildin nem dengesini koruyan doğal yağ alternatifleri de gebelik çatlaklarından korunmak için kullanılabilir.

Hamileliğin 6. Ayında saç bakımı ise, saç dökülmelerinin oldukça yoğun olduğu bir döneme denk gelmektedir. Yağlı ve esnek bir saç yapısına sahip olmak hamileliğin bu dönemlerinde kaçınılmazdır. Saç yapısına uygun şampuanın tercih edilmesi ve düzenli olarak saç bakımının yapılması, vücudundaki değişikliklerle birlikte ruh hali de değişen anne adaylarının kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacaktır.

YORUMSUZ

CEVAPLA