Hamileliğin 5. Ayında Nasıl Beslenmeli?

0
717

Hamilelik sürenizin ortalarına ulaştınız. Artık dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz anlaşılıyor. Hamile kıyafetlerinizi giyebilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin hareketlerini daha net hissedebilirsiniz. Artık bebeğiniz sizi duyabilir, onunla konuşabilirsiniz. Ani seslere çığlıklara tepki verebilir ve korkabilir. Bu dönemde çok fazla besin tüketimi yapmak gerekmemektedir. Ekstra kilo almak bebeğinizin ve sizin sağlığınız için iyi olmayabilir. Hamileliğinizin yarı dönemini bu ayla beraber bitirmiş oluyorsunuz. Artık bebeğinizin cinsiyetini öğrendiniz, hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

Hamileliğin 5. Ayında Anne Adayları Nasıl Beslenmeliler?

Mineral ve vitamin ihtiyacınızı karşılamak için sebze ve meyveleri tüketmeli, protein yönünden zengin et ve süt ürünlerini tüketmelisiniz. Bebeğinizin beyin gelişimi için günde 1-2 adet ceviz ve haftada 1-2 gün balık tüketmelisiniz. Ton balığı ya da kılıç balığı gibi ağır metal içeren balıklar kullanılmamalıdır. Anne adaylarının bu ayda demir ihtiyacını karşılamak için kan hapı alması gerekebilir. Bebeğinin ihtiyacı olanları karşılaması için demir içeren mercimek, nohut, karaciğer, yulaf soya fasulyesi gibi besinleri almalıdır. Daha rahat bir uyku için yatmadan birkaç saat önce yemek yemeği bırakın. Hamilelikte sıvı ihtiyacının karşılanabilmesi çok önemlidir. Günlük yaklaşık 2 ile 2,5 litre arası yani 10 ile 15 su bardağı kadar su içilmelidir.

Hamileliğin 5. Ayı Hakkında Bilinmesi Gereken Bazı Bilgiler

Bel ağrılarınız oluşabilir ve artabilir, nefes almakta zorlanabilirsiniz. Rahminizin büyümesiyle beraber midenize baskı oluşabilir ve reflü olabilirsiniz. Yüzünüzün bazı bölgelerinde kahverengi lekeler gözlenebilir. Bu durum hamileliğinizden sonra kendiliğinden geçecektir. Bebeğinizin büyümesi ile beraber vücudunuz gerilecek kalça, karın ve göğüs gibi bölümlerde çatlaklar oluşacaktır. Bu çatlakların önüne geçmek için düzenli olarak vücudunuzu nemlendirmeniz, çatlak kremi veya badem yağı, kakao yağı kullanmanız yararlı olacaktır. Bebeğiniz bu dönemde daha fazla hareket eder. Dışarıdaki sesleri duyabilir ve tepki verebilir. Artık bebeğinizin tekmelerini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin ayak izi oluşmuştur. Bebeğiniz yerini hafızasına kaydedip isterse değiştirebilir veya aynı yerde kalabilir ayrıca günün belli saatlerinde 2 saat kadar uyur.

Hamileliğin 5. Ayında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reflü sorununuz varsa etkilerini azaltabilmek için az ve sık yemek yiyerek, uyurken veya yatarken vücudunuzun üst kısmını biraz yükselterek şikâyetinizin etkilerini azaltabilirsiniz. Anne adayı kendi ve bebeğin sağlığı için yürüyüş ve egzersizler yapmalıdır. Daha sağlıklı ve rahat bir doğum geçirmesine yardımcı olur.  Stresten sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Tuzlu yemekler yememelisiniz. Belinizi yastıkla destekleyerek oturun ve çok fazla ayakta kalmamaya özen gösterin. Her zamanki gibi midenizi rahatsız eden yiyeceklerden uzak durun. Az ve sık yemeğe özen gösterin. Gebelik döneminde kilo vermek için spor yapılmamalıdır. Egzersizler bel ve sırt ağrılarınıza iyi gelecektir. Hamilelikten önce düzenli yürüyüş ve spor yapan biri değilseniz hamilelik döneminizde de kendinizi zorlamamalısınız.

YORUMSUZ

CEVAPLA