Hamileliğin 3. Ayında Nasıl Beslenmeli?

0
891

Hamileliğinizin 3. ayında bebeğiniz hala embriyo boyutlarındadır. Dışarıda bakıldığı zaman hamile olduğunuz anlaşılmaz. Midenizde ekşime veya gaz gibi problemler bu aylarda baş gösterebilir. Gaz şikâyetinizi önlemeye yardımcı olmak için günde en az iki buçuk litre içmeniz gereken suyu yemek sırasında değil de öğünler arasında içerseniz gaz şikâyetinizi önlemeye yardımcı olursunuz. Hamilelik dönemi boyunca biraz stresli ve gergin olabilirsiniz bunu önlemek adına bebeğinizi düşünebilir, onunla ilgili hayaller kurabilirsiniz.

Hamileliğin 3. Ayı Hakkında Bilinmesi Gereken Bazı Bilgiler

Bu dönemde karmaşık duygular yaşayabilir, duygusal, daha hassas olabilirsiniz. B grubu vitaminleri duygusallığınıza iyi gelebilir. Dişlerinizde çürük, diş eti şişmesi veya kanaması gibi sorunlar olabilir. Çürükleriniz var ise tedavi ettirebilir, düzenli olarak dişlerinizi florlu diş macunuyla fırçalayabilir ya da flor takviyesi alabilirsiniz. Bu dönemde bel ve sırt ağrılarınız oluşabilir, kramplarınız artabilir. Bel ağrısı için otururken yastık gibi destekleyiciler kullanıp, kramp için ayaklarınızı yukarı kaldırıp gererek şikâyetlerinizi azaltabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin tüm hayati organları oluşumunu tamamlamışlardır. Bu ayın sonuna doğru bebeğiniz neredeyse şeklini tamamlamış ve herhangi bir genetik problemi yoksa düşme tehlikesi kalmamıştır. Hamileliğinizin 11. haftasından itibaren bebek beynine her şeyi kaydetmeye başlar.

Hamileliğin 3. Ayında Nasıl Beslenilmelidir?

Bu dönemde Omega 3 yönünden zengin besinleri tercih etmelisiniz. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde beyin gelişimine sahip olabilmesi için haftada en az 2 kez balık tüketmelisiniz. Omega 3 açısından zengin olan cevizi günde 2 tane ara öğünlerinizde yiyebilirsiniz. Ispanak ve semizotu omega 3 açısından zengin besinlerdendir. Hamileliğinizin 3. ayında da folik asit tüketimine devam etmelisiniz. Koyu yeşil yapraklı sebzeler folik asit açısından zengin besinlerdir. Kuru baklagilleri ve tahılları beslenmenizden eksik etmemelisiniz. Leblebi, grisini, haşlanmış makarna gibi kuru baklagiller ve tahıl grubu besinler mide bulantısına iyi gelen besinlerdendir. Hamileliğin 3. ayında fazla karbonhidrat alımı bebekte doğum riskine sebep olabilir. Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri, çiğ et ve salam sosis gibi ürünlerin kullanımından kaçınmalısınız.

Hamileliğin 3. Ayında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hamileliğin 3. ayıyla beraber hamileliğin hassas olan dönemini atlatmış oluyorsunuz. Bu dönemde aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınmalısınız. Bu dönemde eğer çay ve kahve içmekten vazgeçemiyorsanız aşırıya kaçmamak şartı ile açık çay ve günde 1 türk kahvesi içebilirsiniz. İlaç kullanımı hamilelik sürecince önerilmez. Bu bebeğinizin doğru gelişmesini engellemekten onu kaybetmenize kadar bir sürü olumsuzluğa neden olabilir.  Alkol ve sigara kullanımı bebeğinizin gelişimini kötü etkiler, ona zarar verir. Bu süre içerisinde sağlıklı beslenebilir ve vücudunuzu fazla yormamaya dikkat etmelisiniz. Bu dönemde hafif egzersizlerinizi dikkat ederek, doktor kontrolünde yapabilirsiniz. Dışarıda yemek yerken hijyenik olduğundan emin olmadığınız yerlerde salata gibi ürünleri tüketmekten kaçınınız.

YORUMSUZ

CEVAPLA