Hamileler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

1
3481

Hamilelik dönemi, bir bayanın hayatındaki en önemli ve en hassas dönemdir. Zira bu dönemin sağlıklı ve başarılı geçmesi sonucunda anne, hayat boyu bir parçası olarak taşıyacağı, bakıp besleyip koruyacağı bir bebeğe kavuşacaktır. İşte bu büyük sorumluluk altındaki anne adayı, hem sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek hem de hamilelik sonrası buhran yaşamamak için daha az kilo almak derdindedir. Ne yazık ki, hamileyken çok az kilo almak diye bir şey pek de mümkün ya da normal değil, ancak yiyip içilenlere dikkat edilerek ve düzenli yürüyüş yapmaya özen gösterilerek daha az kilo almak mümkündür. Unutulmamalıdır ki; hamilelik döneminde az kilo almak sadece anne adayının doğum sonrası psikolojisi için değil, aynı zamanda bebeğin anne karnında daha sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi ve normal yollardan doğabilmesi için de önemlidir. İşte bu sebeple öncelikle hamilelik dönemi beslenme önerilerine göz atmak gerekir.

Hamilelik Döneminde Doğru Beslenme

Hormonsal dengenin inanılmaz aktif olduğu, psikolojik, fiziksel birçok değişimin aynı anda yaşanabildiği hamilelik dönemi kilo almak için en uygun dönemdir. Çünkü vücut kilo almaya gayet müsaittir. Bu nedenle “canım çekti” gibi mazeretlerin arkasına sığınıp deli gibi yemek, içmek doğum sonrasında anneye aklını kaybettirebilir. Dokuz ayın sonunda daha mutlu bir anne olmak için bu dokuz aylık süreçte yeme alışkanlıkları kontrol altında tutulmalıdır.

Bunun en önemli şartları; günde en az iki, hatta üç litre su içmek, akşamları mutlaka bir şişe sade maden suyu tüketmek, her yemekten önce evde yapılmış (hazır çorbalar sağlıksı olduğundan) yoğurtlu, sebzeli, bakliyatlı çorba içmektir. Bu temel kuralların ardından, öğünleri sıklaştırmak, ancak porsiyonları küçültmek şarttır. Yani artık yemek tabağı ile değil küçük çorba kâsesi ile yemek çok daha iyi olacaktır. Küçük porsiyonlarla ve her çeşit yemekten yemek hem sağlıklı hem de fit bir anne olmanın formülüdür. Bu öğünler dışında aralarda atıştırmak için kalorisi düşük, ancak tok tutabilirliği yüksek atıştırmalıklar seçmek gerekir.

Hamileler İçin En Sağlıklı Atıştırmalıklar

Hamile bayanlar, öğün aralarında normal kişilerden çok daha sık acıkmaktadırlar. Bu nedenle aralarda iştahlarını yatıştıracak ve kilo aldırmayacak atıştırmalıklar hayat kurtarır. En pratik ve doyurucu atıştırmalık olarak kuru veya yaş meyveler, kuru yemişler örnek verilebilir. Hem taşıması kolay hem de besleyicidirler. Ancak kuruyemiş ve meyvelerin miktarını iyi ayarlamak gerekir. Zira fazla tüketildiğinde anneye fazladan yağ olarak geri dönebilir. Ayrıca küçük bir kâse yoğurdun içine bir adet kayısı doğramak ya da iki tane ceviz karıştırıp yemek açlığı en az bir saat yatıştıracaktır. Bir bardak soğuk süt veya ayran hissini törpülemekte birebirdir ve sağlıklıdır ya da bir kâse cacığın içine yarım demet maydanoz ince ince kıyılıp tüketildiğinde hem sindirimi çalıştırmaya yardımcı olur hem de sağlıklı bir atıştırmalıkla açlık hafifletilmiş olur.

Yenidoğan sarılığı nedir? adlı makalemizi okudunuz mu?

1 YORUM

CEVAPLA