Gebelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

0
852

Bir kadına verilmiş en büyük hediyedir annelik, bebek sahibi olmak. 9 ay 10 gün sürecek bir maratona kadın hazırlar kendini. İlk hazırlık kan testiyle doğrulanan hamilelik haberidir. Sonra ultrasonda bebeğinin varlığını iyice özümseyen anne için hem ruhen hem de bedenen değişim başlıyor demektir.

Gebelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu dönemde gebelerden fazla kimyasal içermeyen makyaj malzemeleri kullanmaları istenmektedir. Bu hem anne adayı için hem de bebek için istenir. Gebelikte hormonlara bağlı olarak cilt tipinde değişiklik olabilir. Gebelik öncesi kuru cilde sahip olan bir kadın hamile kaldıktan sonra yağlı bir cilt yapısıyla karşılaşmış olabilir. Bu durumda bebekler içinde kullanılan klasik bebek sabunları ile cilt temizlenebilir. Tam aksi durumda ise yine bebekleri için özel olarak üretilmiş, içeriğinde zararlı kimyasallar barındırmayan bebek yağları ile nemlendirme sağlanabilir.

Gebelikte karın genelde 4 ayın sonunda çıkmaya başlar. Doktorlar genelde hamile kalındığından itibaren göbek, bacak, kol ve göğüs bölümünün sık sık nemlendirilmesini, karın büyüdükçe deri genişleyeceği için nemlendirmenin çatlakların şiddetini azaltacağını söylemektedirler. Çatlak kişinin yapısında var ise çatlakla tanışması kaçınılmaz olacaktır.

Gebelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte sık yaşanan problemlerden birisi diş eti rahatsızlıklarıdır. Anne planlı bir gebelik yaşıyorsa gebelikten önce ağız ve diş bakımını gerçekleştirmiş olmalıdır. Her ilacı kullanamayan gebeler için bu tip rahatsızlıklarda yani diş eti kanaması ya da başka problemlerinde önce hekim kontrolü daha sonrasında ise bol tuzlu su ile gargara yapmaları tavsiye edilir. Dişlerin sık sık temizlenmesi ise bakteri oluşumunu önler.

13424307995003de4ff2e71

Gebelikte Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hormonların vücutta yaptığı bazı değişiklikler saçlara da yansımaktadır. Saçlar dökülmeye ve cansızlaşmaya başlayabilir. İçeriğinde sülfat ve sodyum, paraben ve silikon içermeyen saç şampuanlarının kullanılmasına özen gösterilmelidir. Bitkisel maskeler ya da serumlar saçlar için terapi etkisi yaratabilir.

Gebelikte Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte tırnaklar matlaşıp kırılabilir. Durum gebede böyle ise detaylı tırnak bakımı doğumdan sonrasına ertelenmelidir. Kısa tırnak kullanmak ve limonla tırnakları ovmak tek seçenek olarak bilinmektedir.

Güzelliğinden taviz vermeyen annelerin aklında hep takıntıdır ojeler. Ojelerin içeriği günümüzde çok fazla öğrenilmemektedir. Kozmetik marketlerde oje reyonlarında artık daha doğal ojelerin piyasada olduğunu bilmekte fayda var. Oje sürerken yan etlere taşırmamak, sadece orta kısma sürmek yeterli olacaktır.

Gebelikte İstenmeyen Tüy Problemi

Artık günümüzde lazer ve türevleri gibi kıl köklerini yok eden cihazlarla epilasyon yaptırmak gibi kıllardan kurtuluş yöntemleri mevcuttur. Ancak gebelik öncesi yaptırmak gereklidir. Hamilelere lazer epilasyon önerilmemektedir. Başka alternatif yok ise klasik usul ağda yöntemleri yapılabilir. Temiz ve hijyenik koşullarda yapılması gereklidir. Jilet ve tüy dökücü gibi yöntemler tercih edilirse bölgenin yara olmamasına dikkat edilmelidir.

YORUMSUZ

CEVAPLA