Gebelikte Uykusuzluk Problemi

0
832

Hamilelik döneminde kadınların fiziklerinde ve psikolojilerinde bir takım değişiklikler meydana gelir. Bunun sebebi hem vücutta var olmaya çalışan yeniş bir vücut hem de hormonlardır. Özellikle hamilelik ile beraber gelen hormonlar annelerin psikolojilerinde bir takım değişiklikler yaratır. Bu değişikliklerden bir tanesi de uykusuzluktur.

Hamilelik Döneminde Yaşanan Uykusuzluk Problemi

Gebelik döneminde yaşanan bir takım problemlerden bir tanesi de uykusuzluktur. Uykusuzluğun sebebi bebek sayesinde annenin hormonlarının değişmesidir. Gebelik döneminin başlarında özellikle ilk aylarda anne hormonsal değişiklikten kaynaklanan bir uykusuzluk problemi yaşar. İlerleyen aylarda bebek büyüyünce karına baskı yapar ve hem hormonlar hem de bu durum üst üste gelince annenin uyuması son derece zorlaşır. Bu durumlarda annenin ilaç da kullanması zararlı olduğu için uykusuzluk problemi çeker.

Hamilelik Döneminde Uykunun Önemi Nedir?

Uyku yalnızca hamilelik döneminde değil yaşamın her döneminde insanın su içmek veya yemek yemek gibi ihtiyacıdır. Bu ihtiyaç özellikle hamilelik döneminde çok daha fazladır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gerekli olan tüm şeyleri alması için annenin yeteri kadar uyuması gerekmektedir.

Gebelik döneminde yeteri kadar uyuyamayan anneler bebekleri için endişelenirler. Bu durum anne adayları için son derece korkutucudur. Bu sebeple devamlı olarak bir çözüm ararlar.

Hamilelik Döneminde Uyumanın Yolları

Gebelik döneminde anne adaylarının ilaç kullanmaları hiç tavsiye edilmez. Bu sebeple uyumak için anne adaylarına doğal yöntemler tavsiye edilir. Bunlardan bir tanesi doğal uyku getiren çaylardır. Bu çaylar adaçayı, papatya, rezene olabilir. Yalnız bu çayları da kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Bazı durumlarda ne kadar doğal olursa olsun bu çaylarında zararı dokunabilir. Herhangi bir alerji durumunda çaydan hem bebek hem de anne kötü etkilenebilir. Bu sebeple mutlaka doktora danışmak gerekir.

Bunun dışında ılık bir banyo da anneyi rahatlatır ve uyumasını kolaylaştırır. Ayrıca bir yan etkisi de yoktur. Ayrıca bunlara ek olarak bazı doğal yağlar ile belirli bölgelere yapılan masaj da yine uyku getirmektedir. Bu bölgeler şakak ve alındır. Ayrıca bu yöntem baş ağrısı için de kullanılabilmektedir.

Gebeliğin Sonlarına Doğru Yaşanan Uykusuzluk

Hamilelik döneminde yaşanılan uykusuzluk genellikle hormonlardan kaynaklanmaktadır. Fakat eğer gebe olan kadın hamileliğinin son 3 ayını yaşıyorsa ve uykusuzluk problemi yaşıyorsa bu durum bebeğin anneye yaptığı baskıdan kaynaklıyordur ve bu sürede yapılabilecek bir şey yoktur.

Hamilelik ilerlediği zaman hamile olan kadının bütün vücut dengesi değişir. Bu da gebe için son derece zor bir durumdur. Bu dönemde belde, kasıklarda, bacaklar ve sırtta ağrılar olur. Bu da uykusuzluğa sebep olur. Hamileliğin son dönemlerinde vücutta ödem oluşur. Ödem de gebenin uykusuzluk çekmesine neden olur.

YORUMSUZ

CEVAPLA