Gebelikte Saçların Neden Dökülür?

0
445
Lifestyle portrait of pretty asian young woman dressing with antique mirror and comb on hands, ready to go out.

Saçlarınız her zaman bir döngü içinde büyür. Yüzde 90’ı her an büyümeye devam eden saçların sadece yüzde 10’luk bir kısmı dinlenir. Bu dinlenmenin ardından ise saç telleri çoğunlukla dökülür ve yerine yenileri gelir. Gebelikte ise kadınlar çoğu zaman saç tellerinin incelmesinden ve güçsüz bir hal almasından şikayetçi olur. Saçların yenilenme sıklığı daha azaldığı için bunun sonucunda saçlar seyrekleşir. Hatta bazen kadınların avuç avuç saçlarını eline aldıkları da vakidir.

Gebelik döneminde saçların dökülmesine yol açan bazı etkenler ise şunlardır:

Zayıf beslenme

Karnınızdaki minik yavrunuz gün gün büyümeye devam ettikçe beslenme ihtiyaçlarınız da değişiklik gösterir. Çoğu gebe kadın hamilelik döneminde anemi, yani kansızlık hastalığına yakalanır. Çünkü artan kan ihtiyacına karşı vücuttaki demir miktarı azalır. Demir eksikliği ise vitamin ve mineral eksikliğiyle beraber saç dökülmesine yol açabilir. Bir diğer tarafta ise çok fazla A vitamini almak saç dökülmesinin sebepleri arasında gösteriliyor.

Hastalıklar

Bazı hastalıklar saç dökülmesini tetikleyebilir. Diyabet ve vücudun herhangi bir noktasında etkisini gösterebilen saç kurdu gibi hastalıklar yüzünden saçlar dökülebilir. Bazı tedaviler de saç dökülmesinin sebebi olabilir. Kan basıncını artıran ilaçlar, anksiyete ve depresyon da cabası. Eğer kullandığınız ilaç ve aldığınız tedavinin saç dökülmesine yol açtığından şüpheleniyorsanız bir an önce doktorunuza başvurmalısınız.

Hormonal değişiklikler de sebep olabilir

Gebeliğin bir yan etkisi de vücutta etkisini gösteren hormonal değişikliklerdir. Hamileliğin herhangi bir aşamasında meydana gelebilen bu değişiklikler, normal saç büyüme döngüsünü olumsuz etkileyebilir. Tıpkı duygusal anlamda meydana gelen olumsuz değişikler gibi vücudunuz da bu değişimden nasibini alır. Saçlarınızın dökülmesi veya iyice seyrekleşmesi gibi olumsuz yan etkiler, hormonal değişim geçirdiğinizin bir işareti olarak da yorumlanabilir.

YORUMSUZ

CEVAPLA