Gebelikte Saç Bakımı İçin Önemli Tavsiyeler

0
467

Hamilelik döneminde karnınızdaki minik bebeğin her gün biraz daha büyümesiyle birlikte vücudunuzda önemli değişiklikler meydana gelir. Bu dönemde hormonal değişiklikler yaşamanız gayet olağandır. Vücudun salgıladığı hormon miktarının artmasıyla birlikte saçınızda önemli değişiklikler gözlemleyebilirsiniz. Artık saç telleriniz daha dalgalı ve ince gözükebilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte daha kuru, bukleli ve hatta kıvırcık saçlarla karşılaşabilmeniz bile mümkün. Hatta bazı hamileler ciddi miktarda saç kaybına bile uğrayabiliyor.

Neyse ki bu gibi durumların çoğunda doğru müdahale ve iyi bir diyetle doğuma 6 ay kala bir süre zarfında saçların eski haline dönmesini sağlayabilmek mümkün. Böylece hem saçlarınız, hem de cildiniz formunu da korumuş olacaktır.

İşte saç dökülmesini veya kurumasını önlemek için başvurabileceğiniz en ideal yöntemler:

Saç masajı

Hamilelik döneminde hem rahatlamak, hem de saçınızın bakımını yapmak istiyorsanız iyi bir saç masajı yaptırmanız tavsiye edilir.

Haftada en az 3-4 kez saçınızı yağlayın. Doğal saç yağlarını kullanmak saçın eski canlılığına kavuşmak için önem taşır. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, jojoba veya hint bitkisi yağı kullanabilirsiniz. Yağı saçınıza uygulamadan önce hafifçe ısıtarak ılık hale getirmeniz tavsiye edilir. Daha sonra saç köklerine ve derinin tam üzerine yağı uygulayarak masaj yaptırdıkça rahatlamaya başlayabilirsiniz.

Saç köklerinizin güçlenmesi ve saç dökülmesini engellemeniz de bu sayede mümkün olacaktır. Saçın etrafına sıcak bir havlu sararak yağın daha fazla etki yapmasını da sağlayabilirsiniz.

Şampuan ve saç bakım ürünleri

Haftada en az iki kez saçınızı şampuanla yıkamayı ihmal etmeyin. Doğal bitki özlerinden oluşan şampuanları kullanmanız daha faydalı sonuçlar verebilir. Saçınızı her yıkadığınızda nemlendirici kullanmanız da tavsiye edilir. Saç uçlarını sürekli nemli tutmak ve kurumalarını engellemek için bu mutlaka gereklidir. Hamilelik ilerledikçe saçınızı tek başına yıkamak daha zor bir hal alacağından eşinizden size yardım etmesini isteyebilirsiniz.

YORUMSUZ

CEVAPLA