Gebeliğin İlk Haftalarında Neler Yaşanır?

0
376
Pregnancy test shows positive result - two stripes

Turşu ve dondurma, mevsimlik meyveler, çikolata krizleri ve mide bulantısı. Hamileliğinin henüz ilk haftalarında olan anne adaylarından bu tür şikayetleri sık sık duyarız. Gebelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler her anneyi farklı şekilde etkiler. Ancak ilk dönemlerde karşılaşılan semptomlar şu şekilde de sıralanabilir:

Sabah bulantıları

En büyük ortak sorunlardan biri olarak gösterilen mide bulantısı ve kusma, hamilelik dönemindeki kadınların yüzde 85’ini etkiliyor. Özellikle sabahları kişiyi etkileyen mide bulantısı anne adaylarının tuvaletten çıkamamasına yol açabilir.

Bulantı ataklarını en aza indirmek için aşağıdaki tavsiyelere kulak vermelisiniz:

  • Gün boyu sık sık, ancak ufak porsiyonlarda gıda tüketin. Böylece hem mideniz dolu olur, hem de sindirimi rahatlatmış olursunuz.
  • Mide bulantısına çok iyi gelen taze zencefili çayla veya sıcak suyla tüketebilirsiniz.
  • B6 vitamini midenizi daha hızlı boşaltmanıza yardımcı olur. Uygun miktar için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Aşermek

Kadınların büyük kısmı hamilelik döneminde kutu kutu dondurma ve çikolata yemek, en absürd meyveleri tatmak isteyebilir. Bu istekleri tamamına karşılık vermeniz gerekmez. Ancak sağlığınıza faydalı, bebeğin gelişimini olumsuz etkilemeyecek gıdaları güvenle tüketebilirsiniz. Tabii ki aşırıya hiçbir zaman kaçmamak şartıyla.

Kokuya duyarlılık

Gebeliğin vücutta meydana getirdiği bir değişiklik de koku alma duyarlılığının tavan yapmasıdır. Aslında bu pek de kötü sayılmaz, çünkü doğal toksin ve bakterilere sahip gıdalardan uzak durmanızı sağlar.

Yorgunluk

24 saat boyunca kendini yorgun hissetmek hamileliğin en yaygın olumsuz etkilerinden biridir. Bebeğinizin sürekli olarak büyümesiyle birlikte vücudunuz artık yavaş düşmeye başlar. Kan akış hızı fetüsü desteklemek için en az yüzde 50 daha artar. Bu da erkenden yorulmanıza yol açabilir. Bol bol uyuyup dinlendikten sonra yavaş adımlarla evin içinde gezinmek çok faydalı olabilir.

YORUMSUZ

CEVAPLA