Eyvah, Çocuğum Beni Sevmediğini Söylüyor!

0
862

Annesi olarak çocuğunuzu gece yatırmak istediğinizde sizin yerinize babasının kendisini uğurlamasını istediğini söylüyorsa, kırılmanız ve moralinizin bozulması işten bile değildir. Hikaye okuma, oyun oynama ve gece yatağa yatırma gibi durumlarda anne yerine babasını tercih eden çocuğunuzun bunu neden yaptığını merak ediyorsanız yazıyı sonuna kadar okumaya devam edin.

Çocuğunuzun anne ve babası arasında ayrım yapması yüzünden kendinizi suçlu hissetmenin hiçbir faydası yok. Aksine, her zaman için meseleye anlayışla ve şefkatle yaklaşmanız gerekir. Çocuğa kızıp çağırmak, ona şiddet uygulamak sorunu daha da büyütmekten başka bir işe yaramaz. Bunun yerine ufak taktiklere başvurarak çocuğunuzun size tekrar ısınmasını sağlamanız lâzımdır.

Örnek vermek gerekirse, çocuğunuz babasının olmadığı bir ortamda sizinle oyun oynamak istediğinde ona “Olmaz, hatırlarsan geçen gün benim yerime babanla oynamak istemiştin” diyebilirsiniz. Çocuğunuz yaptığı hatanın farkına varacaktır.

Gurur yapmanıza gerek yok

Adı üstünde, “çocuk” olduğu için minik yavrunuz anne ve babasından birini daha çok sevebilir. Çoğu zaman da bu, baba tarafı olur. Babayı tutan, babasını daha çok sevdiğini söyleyen çocuğa karşı yersiz gurur yapmak yerine ona empatiyle yaklaşın. “Babanı çok sevdiğini biliyorum, ancak ben de seni seviyorum” diyerek ona sevgi gösterebilirsiniz.

Sevgi bağını sakın koparmayın

Babaya kıyasla daha az sevilmek, daha az tercih edilmek ve ikinci plana atılmak çok incitici olabilir. Ancak karşınızda hiçbir şeyin farkında olmayan ve akıllıca düşünebilme yeteneğinden mahrum bir çocuk olduğunu da sıklıkla hatırlayın. Şartlar ne olursa olsun, çocuğunuz size ne söylerse söylesin; her zaman ona şefkatle, saygıyla ve sevgiyle yaklaşmayı ihmal etmeyin. Aranızdaki sevgi bağının zedelenmesine ve iplerin daha da gerilmesine sakın izin vermeyin. İlerleyen günlerde sorun devam ederse bir uzmana görünmenizde fayda olabilir.

YORUMSUZ

CEVAPLA