O kadar uzun zamandır bu anın hayaliyle yaşıyorsunuz ki sahip olduğunuz heyecan ve aşk duygusu belkide sizin bazı gerçekleri görmenizi ve bazı problemleri atlamanıza sebep oluyor. Bu sebeple belirttiğimiz sorunları dikkatle irdelemeniz ilişkinin sağlığı açısından iyi olabilir. İşte bir evlilik sürecinde yaşananlar ve yapılması gerekenler listesini sizin için hazırladık.

İyi bir evlilik planlamasında dikkat edilmesi gerekenler;

İlk adım olarak evliliğe hazır olup olmadığınızdan emin olmanız gerekiyor. Hem maddi aşamada hem de ruhen evliliğe kendinizi hazır hissediyorsanız daha fazla vakit kaybetmeden iyi bir evlilik teklifi ile beraber ilişkinizi resmiyete taşıyabilirsiniz. Evlilik öncesindeki ilişkide çiftlerin bir birini iyi bir şekilde tanıması gerekmektedir. Birçok insan evlilik konusunda bir takım endişelere sahiptir.

İyi bir evlilik planlaması için bireyler önceden bir birlerini iyi bir şekilde tanırsa, maddi aşamalarda iyi bir şekilde planlamasını yaparsa rahat bir evlilik süreci geçirebilir. Bu aşamada yapacağınız alışverişleri, aylık gelirinizi, toplam nakit varlığınızı bir kenara not almakta fayda var. Yapacağınız harcamaları nakdi olarak hesaplamak, gelir ve gider analizlerinizi yaparak iyi bir şekilde evlilik planlaması gerçekleştirmenin mümkün olduğunu görebilirsiniz.

Eş adayınızın değişmesini bekliyorsanız, yanılabilirsiniz!

Evlenmek istediğiniz insanın eğer değişmesini istiyorsanız bir kez daha düşünmeniz gerekiyor. Bu süreçte eğer eş adayınızın değişmesini bekliyor ve onun bazı özeliklerini değiştirirse mükemmel biri olacağını düşünüyorsanız bu durum onu olduğu gibi kabul etmediğiniz anlamına gelmektedir. Evlilik sürecinde bireyler bir birlerini iyi bir şekilde tanırsa mutlu sona ulaşacaktır.

yüzük

Sonradan pişman olmamak için kaçış yolu aramayın, açık konuşun;

Eğer bir kaçış yolu arıyorsanız bu durumu eş adayınıza açık bir şekilde belirtmekte fayda olacaktır. Böyle bir durum içinde bir evlilik gerçekleştirirseniz sonucunun pişmanlık olacağını bilmeniz gerek. Evlilik sürecinin öncesinde kesinlikle bir zorunluluk hissetmemeye ve yalnızca bir mutlu yaşam için evlenme kararı almaya özen göstermenizde fayda olacaktır. Sadece partnerinizin istemesi ile bir evlilik olmayacağını ve çevrenizdeki insanlar ne düşünür diye evlilik olmayacağını bilmeniz gerek. Bu aşamada eş adayınız ile beraber eğer mutlu bir beraberlik sürdürebileceğinizi düşünüyorsanız evlilik yolunda ilerlemeniz gerekiyor.

Olasılık planlarını ertelememelisiniz;

Yapacağınız alışverişler için, seçeceğiniz eş adayı için olasılık planları oluşturmakta fayda olacaktır. İyi bir şekilde sonuçlar elde etmek üzere bireyler dönemsel olarak kendi evliliğinin yürümeyeceği durumları böyle bir durumda ne yapılması gerektiğini de düşünmekte fayda olacaktır. Olası ters durumların da düşünülmesi gerektiği, bu durumların meydana getireceği yasal sorumlulukları, finansal durumu atmak ve evlilik yürümezse düşüncesini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Lakin böyle bir düşünce içinde olan bireylerin sonuçlarının olumsuzluklarla sonuçlanması mümkündür.

Evlilik öncesinde kusur bulma ya da şüphelerin giderilmesini sağlamak gibi bir süreci yaşamanız için nişanlılık dönemi son evre olacaktır. Bu evrede bireyler bir birleri için sorunları açık bir şekilde belirtmeli ve kendinizi iyi bir şekilde dinlemeli ve rahatsız eden durumların kararlarını iyi bir şekilde vererek karşılıklı görüşmeyle beraber düzeltmelidir.

 The Love Of Money

Düğün maliyetleri nelerdir?

Kabaca bir hesap yapacak olursak yatak odası takımı, koltuk takımı, tv ünitesi, yemek ünitesi bir de misafirleriniz için köşeli bir koltuk takımı düşünecek olursak yaklaşık olarak 6 ile 10 Bin TL gibi bir rakam söz konusu olacaktır. Beyaz eşyalar göz önünde bulundurulduğunda en uygun fiyatlarla satış yapmakta olan yerli mallarını satın aldığınızı varsayacak olursak ortalama olarak buzdolabı, çamaşır makinesi, ocak, fırın, aspiratör gibi seçenekler içine televizyon da dâhil edildiğinde yaklaşık 8 Bin TL civarında olması bekleniyor.

Bu kaba hesabın dışına çıkacak olursak ortalama olarak 15 Bin TL harcama söz konusu olacaktır. Bunun dışındaki maliyetlerin büyük bir bölümü mutfak masrafları olacaktır. O kadar çok elektronik ya da ıvır zıvır olarak nitelendirilmekte olan ürün var ki her birini mutfakta depolayacak ve ihtiyaç halinde kullanacaksınız. Çeyiz setleri, kahvaltı takımları, yemek takımları, misafir yemek takımları satın alınacak ve bireyler üstüne düşenleri gerçekleştirecektir.

İyi bir düğün salonu maliyetlerinin en düşük 3000 TL civarında olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Tüm bunların yanı sıra eve eşyalarınızı almadan önce mutlaka evinizi bir kez boyatmalı, ufak tefek tadilatları gerçekleştirmeli, kapı kilitlerini değiştirmelisiniz. Peki elinizde nakit para yoksa ne yapmalıyız. Bunun çözümü biraz borçlanmaktan geçiyor. Eş dost akrabadan tamamlamak bence en doğrusu olsada başkalarına  minnet etmek istemeyen çiftler banka kredilerinide araştırabilirler. Evet, birçok banka ihtiyaçlarınızı karşılamanız için evlilik kredisi adı altında ihtiyaç kredileri vermektedir. Sabit bir kazancınız olması durumunda evlilik kredisi çekmeniz mümkün olacak ve işlemlerinizi kolaylaştıracaktır. Dolayısı ile rahat bir şekilde mobilya seçimi yapabilecek, beyaz eşyalarınızı satın alabileceksiniz. Her iki taraf için nakit harcamalar göz önünde bulundurulacak olursa ortalama 40 Bin TL gibi bir rakama düğün yapmak mümkün olacaktır.

Çiftlere iyi bir balayı için tavsiyeler;

Düğün öncesinde olabildiğince önce iyi bir balayı için otel seçimi yapmak ve uçak bileti kampanyalarından iyi bir şekilde yararlanmakta fayda olacaktır. Özellikle kış döneminde internet üzerinde otel odası satışı gerçekleştirmekte olan tur firmalarının web sayfalarını incelemekte fayda olacaktır.

Türk Hava Yolları neredeyse her kış sezonunda 30 TL, 70 TL arasında müthiş kampanyalar yapıyor. Çok çok öncesinde bilet alındığı için uçak sefer saatlerinde değişiklik olabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var ve ilk bilet alımı sırasında olabildiğince erken vakte uçak bileti satın almaya dikkat etmeniz durumunda bilet saati değişse bile fazla etkilenmeyeceksiniz.

İndirim dönemlerinden de iyi bir şekilde yararlanmanız halinde rahat bir balayı süreci geçirebilirsiniz. Balayı otel seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise tercih edeceğiniz otel konseptinde her şeyin dâhil olması ve ekstra ücret alınan unsurların neler olduğunu bilmek olacaktır. Bu süreçte iyi bir şekilde sonuç elde etmek isterseniz Türkiye seçeneklerinden Akdeniz bölgesinde yer alan otelleri tercih etmekte avantaj var.

maxresdefault

Bebek için doğru zaman, ne zaman?

İyi bir evliliğin iyi bir meyvesidir bebek. Doğru bir zaman diliminin seçimi ile beraber sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bebek sahibi olabilirsiniz. Bebek için doğru zaman ekonomik anlamda rahat olduğunuzu hissettiğiniz ve karı koca olarak mutlu bir birliktelik sürdürdüğünüz zaman dilimi olacaktır. Bu noktada eşler genellikle iyi şekilde birbirlerini tanıdıktan sonra bebek isteyebilir.

Kan uyuşmazlığı nedir?

Bebek sahibi olmak isteyen eşlerin dikkat etmesi gerektiği en önemli konulardan biri eşler arasındaki kan uyuşmazlığı sorunudur. Bu sorunun giderilmesini sağlamak mümkün olacak ve bebek sağlığını etkileyecek bir durum olduğunu bilmek gerek.

Kan uyuşmazlığı gibi bir sorunla karşılaşılması durumunda anne adayı olan birey Rh antikoru değerlerindeki alyuvarları tanıyabilmektedir. Bu durum bağışıklık sisteminde önemli etkiler gösterebilmektedir. Bu hücrelerin üretimini sağlamakta olduğu antikorların bebeğin kan hücrelerine karışımı sağlanır.

Gebelikte Bitki Çayları İçilir mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir? adlı makalemizi okudunuz mu ?

1 YORUM

CEVAPLA