Eşleri Babalığa Doğru Yönlendirme Nasıl Olmalıdır?

0
660

Erkekler yaradılış itibariyle kadınlar kadar duygusal olamayabilir. İstisna erkekler söz konusudur fakat genellikle erkekler duygusal yönlerini kullanmak istemezler. İyi bir eş olduğu kadar iyi bir baba olmasını sağlamak bu konuda da annelere düşmektedir.

İş stresi, yaşam koşulları, geleneklerden gelen erkekler karışmaz fikri ile babalar çocuklarıyla fazla vakit geçirmiyor olabilir. Çocuklar ebeveynleri hayatta ve yanlarında ise bu sevgiyi sonuna kadar almak isterler. Gözleriyle gördükleri kadar yakın fakat hisleriyle dokunamayacak kadar uzakta olan ebeveynlerin problemli çocukları olmaktadır. Çocukların en doğal hakkıdır sevilmek. Başının okşanmasına bile hasret olan çocukların günümüzde var olduklarını düşünürsek annelerin bu konuda biraz daha hassas olmaları gerekmektedir.

Babalık, Anne Gebeyken Başlar

Birçok baba eşi hamileyken ona sadece fikirleriyle eşlik eder. Bu yapısal olarak kimyevi bir olaydır. Anne adaylarının eşim iyi bir baba olacak mı? Gibi düşüncelerini doğum sonrasına bırakmaları tavsiye edilir. Fakat her defasında bebeğiyle arasında bağ oluşması için anne karnındayken babasıyla tanıştırılması, tekmelerinin dinletilmesi ve babanın sesini bebeğine tanıtması hem aile içi bağların kuvvetlenmesine hem de bebeğin anne karnında huzurlu olmasına olanak tanır.

babalar-gununu-unutan-baba-2

Bebek Doğduktan Sonra Baba Şaşırabilir

Babalar baba olduklarını maalesef bebeklerini gördükten sonra da hemen kavrayamazlar. Bebekle vakit geçirmeleri gerekmektedir. Eşlerinin birden bebeklerine yönelmesi babalarda şaşkınlık yaratabilir. Annelerin daha hamileyken kurdukları bağlar, babalar için bebeklerinin biraz büyüyüp babalarının gözlerine bilinçli olarak bakmalarına kadar uzayabilir. Anne bu gerçeği öğrendiğinde biraz şaşırabilir. Zamanla eşler birbirlerini tanımış olur.

Babalık Her Yaşta

Sadece pış pış yaparken değil bebeklerin her döneminde eşlerden destek almak gereklidir. Bu destek bebek çocukluk dönemine geçerken ki yaşanacak olan problemlerin, daha sonra çocukluktan ergenliğe geçilirken yaşanabilecek olan ergenlik problemlerinin eşler arasında çatışma çıkmadan beraber halletmeleri için gereklidir.

Çocuklar Ve Babaların Bağlarını Kuvvetlendirmek İçin

  • Babaların çocuklarla verimli vakit geçirmeleri gerekmektedir.
  • Babaların çocuklarının her konuda yardım istemekten çekinmediği bir yapıda olmaları gerekmelidir.
  • Bebeklerin arada babaları tarafından banyo yaptırılması birlikte keyifli vakitlerin geçirilmesi açısından tavsiye edilir. Bebekler su ile oynamayı çok severler.
  • Babaların bebeklerini elleriyle beslemeleri kurulacak olan bağlar açısından faydalı olacaktır.
  • Erkekler anlamaz diye bir mevzu söz konusu değildir. Babaların çocuklarını uykuya geçiş aşamasında da yalnız bırakmamaları, hikâye ya da masal okuyarak ilişkilerini kuvvetlendirmeleri gerekmektedir.
  • Tüm okul hayatı boyunca çocukların okul toplantılarına eşler birlikte katılmalıdırlar.
  • Hafta sonları birkaç saat sadece çocukların eğitimi için vakit harcamak gereklidir.
  • Öğretici kurslara babalar ve çocukları birlikte katılım gerçekleştirebilirler. Baba desteğini alan çocuk özgüvenli olacaktır.
  • Ergenlik çağında yaşanan kişilik çatışmalarında anneler babaları olumlu yönlendirmelidir. Eşlerin bu dönemde yan yana olup çocuklarının ergenlik stresini atana kadar ona eşlik etmeleri gerekmektedir. Anlayışlı ebeveynlere sahip çocukların ergenlik süreçleri daha hafif yaşanabilmektedir.

YORUMSUZ

CEVAPLA