Erkek Çocuklarda Baba Kıskançlığı

0
1168

Doğum anından itibaren bir bebeğe, çocuğa en yakın olan kişi annedir. Bebek; annesinin sadece onun için yaratıldığını, tek görevinin ona bakmak, onu beslemek ve onunla ilgilenmek olduğunu düşünür. Bebek; her daim yanında olan anneyle kurduğu güven ilişkisini tehdit edebilecek her hangi bir kişi ya da unsuru kabul edemez. Özellikle de erkek çocuklar, annenin hayatında tek olmak isterler ve babanın anneyle yakınlığını tehdit olarak algılarlar ve babayı kıskanırlar.

Erkek Çocuklar Neden Babalarını Kıskanırlar?

Erkek, kız tüm çocuklarda 3-6 yaş arasındaki dönem kişiliğin temellerinin atıldığı dönemdir. Öyle ki bu dönemde yaşanan her şeyin olumlu ya da olumsuz etkisi hayatın tüm dönemlerinde özellikle de ergenlikte kendisini gösterir. Bu yaş grubundaki erkek çocuklar annelerini kendi sevgilileri olarak görürler ve annelerini babalarından kıskanırlar. Erkek çocuk; babasını kendisine rakip olarak gördüğünden hem anne ve babasının arasına girmek ister hem de babasının ona zarar vereceğini düşünür ve korkar. Bu korkudan dolayı ya anneye gereğinden fazla yaklaşır ya da korkudan dolayı babaya şirin görünmeye çalışır. Bu dönem erkek çocuğu için çok karmaşık ve sıkıntılı geçebilir.

bebek_cocuklar-kardes-mkl

Kıskançlık Problemi Nasıl Atlatılabilir?

Erkek çocuklarının hemen hepsinde yaşanan bu kıskançlık probleminin dönemsel bir durum olduğunun farkına varılmalı ve çocuğa anlayışla yaklaşılmalıdır. Bu süreçte baba daha ılımlı yaklaşmaya çalışırken, anne de baba ve çocuğun beraber vakit geçirebilecekleri, bir şeyleri paylaşabilecekleri ortamlar hazırlamalıdır. Çocuğun babasını bir tehdit olarak değil de erkek modeli olarak görmesi için annenin çocuğu babaya yönlendirmeye çalışması çok önemlidir. Kıskançlık belirtileri görüldüğünde baba, çocuğa sevgi ve ilgiyle yaklaşırsa, çocuk babasını hayatına daha hızlı dahil edebilecektir.

Anne, Baba Kıskançlık Durumunda Nasıl Davranmalı?

Kıskançlık durumunda anne ve babanın hem birbirlerine hem de çocuğa sevgi göstermeleri esastır. Çocuk babasını kıskandığını gösterdiği zaman, anne ve babanın çocuğu üzmemek adına birbirinden uzaklaşması olayı çok daha önemli hale getirecektir. Çocuk; sorun çıkarırsam, annem babamdan uzaklaşır fikrini benimsediğinde problemi çözmek çok daha zor olacaktır. Anne sık sık çocuğa onu ve babasını çok sevdiğini, ikisinin de çok değerli olduğunu ve onlar olmadan yaşayamayacağını söylemelidir. Çocuk; annesi için babasından daha özel olduğunu değil, babası kadar özel olduğunu kavradığında kıskançlık da yavaş yavaş yok olacaktır.

Aile Bireyleri Evdeki Yakınlık Dereceleri Ve Rollerini Nasıl Belirlemelidir?

Çocuk; evde kendisini önemli ve değerli hissetmeli, ancak en değerli, en önemli kişi olmadığını, evdeki herkesin aynı değerde olduğunu hissetmelidir. Aile içindeki küçük büyük herkesin farklı bir yeri ve değeri olduğu fikri çocuğa benimsetilmelidir. Çocuğa gösterilen ilgi ve sevgi tutarlı olursa, duruma göre artan ya da azalan değil, hep var olan bir sevgi anlayışı benimsenirse, erkek çocuk kısa süre sonra babasını kıskanmaktan vazgeçecektir.

 

YORUMSUZ

CEVAPLA