Düşük Belirtileri Nelerdir?

0
646

Düşük hamileliğin erken dönemlerinde bebeğin kaybedilmesi durumudur. Hamile kadınları %10-25 gibi bir kısmında düşük görülmektedir. Travma, enfeksiyonlar gibi bir çok farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır, belirtiler kişiden kişiye farklı göstermektedir. Bazı durumlarda düşük daha hamile olduğunuzu bile fark etmediğiniz erken dönemlerde gerçekleşebilir. Daha ilerleyen zamanlarda düşük görüldüğünde belirtiler fark edilebilir derecede artar. Bu durumda şiddetli kramplar ve karın ağrıları hissedilebilir.

Düşük Belirtileri Nelerdir?

Düşüğün farklı belirtileri vardır ve kişiden kişiye değişiklikler görülebilir. Genel olarak belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Lekelenme ya da kanama: Lekelenme ya da kanama halen sağlıklı iken de görülebilir ama bazı durumlarda düşük belirtisidir. Kanama genelde düşüğün ilk belirtisidir bu yüzden ne olursa olsun doktorunuzu bilgilendirmenizde fayda vardır. Kanama hamilelik sırasında ciddi sorunlara işaret edebilir.
  • Kramplar: Hamilelikte kramplar sıkça görülmektedir, ve kasların kasılmasından kaynaklanmaktadır. Ama aynı zamanda kramplar düşük belirtisi de olabilir. Doktorunuza kramplarınız hakkında bilgi verin. Tek bir tarafta görülen ve adet döneminde yaşadığınız zamandan daha etkili hissedilen kramplar tehlikelidir ve düşüğe işaret edebilir. Aynı zamanda kanama da bu kramplarla beraber görülebilir.
  • Vajinal akıntı: Akıntı da bir düşük belirtisi olabilir ama bu akıntının yapısına bağlıdır. Akıntıda kan pıhtıları ya da farklı sıvılar görülebilir. Vajinal tahriş ve kötü kokulu akıntınız varsa hemen doktorunuza başvurun, düşüğün göstergesi olabilir.
  • Sırt ağrısı: Sırt ağrısı hamilelikte çok görülen bir durum olmasına rağmen aynı zamanda bazen düşük belirtisi de olabilir. Genellikle belin alt kısımlarında orta derecede bir ağrı şeklinde hissedilir. Bel ağrısı ve beraberinde kanamanız varsa hemen doktorunuza haber vermelisiniz.
  • Bebeğin hareketlerinde azalma: Düşük genelde ilk zamanlarda görülse de bazı durumlarda hamileliğin ilerleyen safhalarında da görülebilir. Bu zamanlarda bebeğin hareketliliğinde azalma ya da hareket hissetmemeniz düşük belirtisi olarak düşünülebilir. Bebeğinizin ne zaman hareketli olduğunun farkında olmalısınız. Normal olarak ne kadar hareketli olduğunu bilmeniz hareketliliğin azaldığını fark etmenizi sağlar. Aniden bebek hareketlerinde azalma olduğunda doktorunuzla gecikmeden görüşmelisiniz.

Bu gibi belirtilerde hemen doktorunuza ulaşın. Kanamanız varsa doktorunuz sizden kan testi isteyecektir ve kanamanın neden kaynaklandığını bulmaya çalışacaktır. Dış gebelik ihtimaline karşı doktorunuz ultrason da isteyebilir. Tüm bu tetkiklerden sonra düşük geçirdiğinizi ya da düşük riskiniz olup olmadığını doktor belirleyecektir.

 Düşük Sonrası Tekrar Hamile Kalabilir miyim?

Kadınların yaklaşık %85’i düşükten sonra tekrar hamile kalıp sağlıklı bir hamilelik ve doğum gerçekleştirebiliyor. Düşük gerçekleşmesi üreme problemi anlamına gelmektedir. Kadınları %1 gibi bir kısmında tekrarlayan düşükler görülebilmektedir. Bu gibi durumların bağışıklık sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Tekrarlayan düşük geçirdiyseniz ve tekrar hamile kalmayı düşünüyorsanız doktorunuzdan gerekli bilgileri alabilirsiniz, doktorunuz düşüğün neden kaynaklandığını saptadıktan sonra buna göre bir tedavi yolu izleyecektir ve yapmanız gerekenleri söyleyecektir.

YORUMSUZ

CEVAPLA