Dürüst Çocuk Yetiştirme

0
715

 Kişilerarasında yaşanan neredeyse tüm problemlerin ana nedeni yeterince dürüst davranılmamasıdır. Bu sorun arkadaşlar arasında, aile bireylerinde, iş ortamında, sokakta, evde, okulda kısacası insanın bulunduğu her ortamda yaşanmaktadır. Dürüst davranabilmek bir karakter biçimi olduğundan, karakterin temellerinin atıldığı çocukluk ve ergenlik dönemi çok önemlidir. Bu dönemdeki anne, baba tutumları, yakın akraba çevresi ve sonrasında arkadaşlık ilişkileri çocuğun dürüst bir yetişkin olup olmayacağını belirlemede etkilidir.

İnsanlar Neden Gerçeği Söylemekten Çekinirler ve Yalana Başvururlar?

Yetişkin bir kişinin yalan söyleme nedeni; gerçeğin kendisinde yarattığı endişe ve kaygı durumundan kurtulma isteğidir. Kişi gerçeğin sonuçlarıyla karşılaşmaktan, cezalandırılmaktan korktuğunda savunma mekanizmalarına başvurmak durumunda kalır.

durust-ve-caliskan-cocuk-yetistirme-usulleri-resim-710x434

Gerçeği çarpıtmak ya da tamamen değiştirmek kişiyi zor durumdan kurtaracağı için birey yalan söyleyebilir. Dürüst davranmak, konuşmak kimi zaman karşıdaki kişileri rahatsız edeceğinden yalan söylemek daha kolay bir çözüm olarak algılanmaktadır. Yalan; bir karakter problemidir ve çoğu kez aile kaynaklıdır.

Anne, Babalar Çocuklarına Dürüstlük Örneği Olmalılar

Çocuk anne, babayı örnek aldığından ebeveynlerin yapacağı her davranış, söyleyeceği her söz çocuklarda silinmez izler bırakmaktadır. Özellikle hırsızlık, yalan söyleme gibi davranış ve düşünce bozukluklarının da aile bireyleri gözlemlenerek kazanıldığı düşünülmektedir. Örneğin; babasının misafirliğe çağıran arkadaşına yalan söylediğini, annesinin para konusunda babasına dürüst olmadığını gören, fark eden çocuğun yalanı öğrenmiş olması yadırganmamalıdır. En yakınlarının ve bir kahraman gözüyle baktıklarının yalan söylediğini gördüğünde, zor durumlardan kurtulmak için yalan söylenebileceğini zihnine kodlamaktadır.

Dürüst Çocuk Yetiştirme Tüyoları

  1. Anne, babalar çocuklarına karşı dürüstlük timsali olmalılar ve dürüstlüğün önemli olduğunu zaman zaman vurgulamalılar.
  2. Ebeveynler; çocuğa ihtiyacı olan ilgi ve sevgiyi göstermekte cimrilik yapmamalılar. Aksi halde çocuk dikkat çekmek için gerçekleri çarpıtıp abartabilir.
  3. Çocuk yanlış bir şey yaptığında hemen cezaya başvurmak, çocuğu yalana iteceğinden, öncelikle dürüst davranıp aileyle paylaştığı için takdir edilmelidir.
  4. Çocuğun hayal gücüyle yarattığı olay ve kahramanları anlamaya çalışmak gerekir. Gerçekte böyle bir şey yok, yalan söylüyorsun deyip azarlamak çocuğu uzaklaştıracaktır.
  5. Evde çok fazla ödüllendirilen ve yüceltilen çocuk, eğer aynı seviyede ilgiyi dışarıdan göremezse, psikolojik olarak problem yaşar ve kendisini olduğundan daha farklı gösterebilmek için yalana başvurur.
  6. Baskıcı anne ve babaların çocuklarının daha çok yalan söylediği bilinmektedir. Zorlanan çocuklar, tehditkâr ortamdan kurtulmak için doğruyu gizlerler.
  7. Anne ve babaların söyledikleri ile yaptıkları birbiriyle çelişmemelidir.
  8. Çocuklardan yapabileceğinin çok üzerinde beklentiler içinde olmamak gerekir. Anne, babasının hayalindeki gibi bir çocuk olamadığını düşünen kişi, durumu düzeltebilmek için gerçekleri gizleyebilir.
  9. Ebeveynler, kendi yalanlarına çocuklarını da dahil ederlerse, çocuklar yalanın çok da kötü bir şey olmadığını düşünürler. Örneğin, eşinden bir şey gizleyen bayanın, çocuğuna bunu babana söylemezsen sana bir hediye alırım gibi. Bu durumda çocuk yalan sayesinde hediye kazandığı için mutlu olur.
  10. Çocuk bir dert, keder, sıkıntı ya da istek durumunda anne ve babasıyla rahatlıkla konuşabilmelidir. Bu sayede ebeveynlerinden bir şey saklamasına gerek olmadığını ve gerçekleri rahatlıkla söyleyebileceğini bilir.

 

YORUMSUZ

CEVAPLA