Doğum Sonrası Spora Ne Zaman Başlamalı?

1
1686

Doğuma kadar çok fazla problem edilmeyen kilolar doğum sonrası annenin kabusu olur. Hamilelik döneminde alınan kilolarla yüz yüze gelme anı, resmen bir uykudan uyanma sürecidir. Sağlıklı bir çocuk dünyaya gelir ve anne, bebekle ilgili endişelerden kurtulur, tam da o zaman fazla kilolar göze batar. Zira hamilelik öncesi giyilen kıyafetlerin neredeyse hiç biri artık giyilemez. Bir süre bu şok atlatılmaya çalışılır ve sonrasında çare bulma çalışmaları başlar. Bu durumda en olmayacak diyet programları uygulanmaya çalışılır. Ancak dokuz aydır her şeyi, her an yemeye alışmış bayan iştahını köreltmek de zorlanır ve bazen ne kadar dikkat etse de kilolardan kurtulmak için diyetin yeterli olmadığını fark eder. İşte o an bir spor yapma çabası içine girmeye başlanır.

Doğumun Şekli Spora Başlangıç Zamanını Etkiler mi?

Doğum sonrası spora başlama zamanının en önemli belirleyicisi, kesinlikle doğum yapma şeklidir. Zira doğum yapma şekli annenin normal, gündelik hayatına dönme sürecinin de belirleyicisidir. Normal doğum yapan anneler iki, üç gün içinde günlük aktivitelerine kaldıkları yerden devam edebiliyorken, sezaryen doğum yapan annelerin normal hayatlarına dönmeleri bir ay gibi bir süreç gerektirir. Çünkü çok fazla önemsenmese de sezaryen bir ameliyattır, tıbbi bir operasyondur. Öyle ki anneyi lokal ya da genel anestezi ile etkisizleştirmek gerekir. Bu koşullar altında düşünüldüğünde doğum sonrası spora başlama zamanı doğumun şekline göre değişiklik gösterir ibaresi doğrudur.

Doğum Sonrası Spor İçin En Doğru Zaman Hangisidir?

Doğum sonrası kiloların verilebilmesi için ne sadece diyet, ne de sadece spor tek başına yeterli gelmemektedir. Bu durumda kontrollü bir diyet eşliğinde spora başlamak en iyi seçenektir. Normal doğum yapan bayanlar doğumdan bir hafta sonra hafif tempo yürüyüşlerle spora başlayabilirler. Yemeklerden bir, iki saat sonra yarım saat yürüyüş yapmak ve zamanla bu yürüyüşün temposunu ve süresini arttırarak devam etmek kiloların yavaş yavaş azalmasına olanak verecektir. Tabii ki bunun yanında öğünlerdeki porsiyonları küçültmek ve yağ, tuz, kalori alımını azaltmak ve doğumdan iki hafta sonra sabah akşam onar tane mekik çekmeyi alışkanlık haline getirmek de önemli ve faydalıdır.

Sezaryen doğumda ise annenin ameliyat yerinin iyileşmesi yaklaşık bir ay sürdüğünden bir ay boyunca günlük aktiviteler dışında bir etkinlik önerilmemektedir. Bu iyileşme sürecinde sık sık doktor muayenesine gidip ameliyat izlerinin ne durumda olduğunun kontrol ettirilmesi de önemlidir. Her şey yolunda gidiyorsa, yaklaşık bir buçuk ay sonra tempolu yürüyüşlerle spora başlanabilir. Zamanla yürüyüşlerin temposu ve süresi arttırılarak kilo verme evresi hızlandırılabilir. Bir de bu süreçte tabi ki de yeme alışkanlıklarını kontrol altında tutmak çok önemlidir. bu durumda yaraların iyileşme durumu göz önünde bulundurularak ve doktora danışılarak sabah akşam mekik hareketleri ile özellikle göbek bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak mümkün olacaktır.

Ayrılık Sonrası Sendromu Nasıl Atlatılır? adlı makalemizi okudunuz mu ?

1 YORUM

CEVAPLA