Doğum Sonrası Kilo Verme Yolları

0
512

9 ay süren meşakkatli bir sürecin ardından bebeğinizi sağ salim kucağınıza aldıysanız, doğum sonrası fazla kilolarınızla mücadele etmenin zamanı geldi demektir. Hamilelik döneminde beslenme alışkanlıkları önemli ölçüde değiştiği için vücudun kilo alması kaçınılmazdır.

Çoğu hamile kadın, doğumdan sonra en az 1 sene boyunca normal kilosuna dönemez. Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken kendi vücudunu ihmal eder, aşırı kilolardan kurtulmak için gerekli önlemleri alamaz. Elbette annelik görevini yerine getirmek çok önemli, ancak bu sağlığınızı ve kilonuzu göz ardı etmek için bir bahane olmamalı.

Sabırlı ve istikrarlı bir şekilde günlük egzersizler yapmaya başlayarak, ufak önlemleri takip düzenli takip ederek siz de doğum öncesi aldığınız kiloları sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Bebeğinizi emzirin

Doğum sonrası değişiklik gösteren metabolizmanızın yağ yakımını hızlandırması, kilo vermenize olumlu katkı sağlayacaktır. Bunun yolu da bebeğinizi emzirmekten geçer. Amerika’da yapılan araştırmalara göre bebek emzirmek, hamilelikte kazanılan fazla kiloların yakılmasına yardımcı oluyor.

Kısa yürüyüşler yapın

Çiçeği burnunda annelerin ağır egzersizler yapması doğru değil. Bunun yerine her gün kısa mesafeli yürüyüşlere çıkmak, temiz hava almak ve vücudun harekete geçmesini sağlamak daha sağlıklı bir yöntemdir. Böylece hem ruh haliniz toparlanır, hem de kendinizi daha iyi hissetmiş olursunuz.

Günlük 30 dakika egzersiz şart

Doğumu takip eden 3 ayın sonunda vücudunuz egzersizler için hazır hale gelecektir. Koşu, yüzme, aerobik, bisiklet sürme, dağa tırmanma gibi farklı alternatifleri deneyebilirsiniz. Ancak bebeğinizi emanet edeceğiniz kimse yoksa evinizin içinde de kısa egzersizler gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Bolca su tüketin

Yalnızca doğum sonrasında değil, her zaman için kilo vermek istiyorsanız bolca su tüketmeniz gerektiğini unutmayın. Vücudunuzda her zaman bol miktarda su depolanmış olamalı. Günde en az 8 bardak su tüketmeyi ihmal etmeyin.

YORUMSUZ

CEVAPLA