Doğum Sonrası İşe Başlama Süreci Nasıl Yaşanır?

0
1066
Doğum sonrası işe başlama süreci gebelik izni

Çalışan annelerin ortak derdi ilk iş günü stresi olmaktadır. Öyledir ki hamileliğinde almış olduğu gebelik iznine ilk çıktığı günden itibaren sıkıntısı izin günü bittiğinde ne yapacağının düşüncesi başlar. Haftalar sonra bebeğini kucağına alınca, izin günü bitene kadar bu duygular misli misli katlanır. O gün geldiğinde ise anneleri zorlu birkaç hafta beklemektedir. Peki, doğum sonrası işe başlama süreci nasıl yaşanır?

Gebelik İzni Nasıl Olmaktadır?

Doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 hafta gebelik izni hakkı vardır annelerin. Doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabilir ve kalan haklarını doğum sonrası için saklayabilir. Doğumdan sonra ücretsiz 6 aylık izin alabilme hakkı da vardır ama adı üstünde ücretsiz olacağı için maaş alma hakkı kalmaz. Anneler son güne kadar çalışmak isteseler de anne ve bebeğin sağlığı düşünüldüğünde en fazla doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabilirler.

Doğum sonrası işe başlama süreci gebelik izni

Doğumdan Sonra İzin Bittiği Zaman

Doğumdan sonra günler su gibi akıp gitmektedir. Anneler evdeki son günlerini saymaktadırlar. Günümüzde tek eşin evi geçindirmesinin neredeyse imkânsız olduğu bir gerçektir. Annelerin evdeki son ev kadını günlerini bebekleriyle olabildiğince keyifli geçirmeleri gerekmektedir. Çalışmak artık isteğe bağlı değil mecburiyet halini almaktadır. Bu nedenle işe başlıyor olmayı çocuğun geleceği için yaptığının bilincinde olmalı, stresini ve üzüntüsünü annenin çocuğuna yansıtmaması gereklidir. Annesinin evden mutsuz ayrıldığını hisseden bebekler gün içinde ona bakanları zora sokabilecek tutum içine girebilmektelerdir.

İlk İş Günü Anneler Neler Yaşamaktadır?

Kapıdan çıkar çıkmaz bebeğini özleyen anneler için ilk iş günü çalmayan ders saati gibi geçmek nedir bilmeyecek ve mutsuzluğa yol açacaktır. Bu duygu hemen hemen her anne için aynıdır. Annelerin bebekleri için çalışmaya ya da kariyerlerine devam etmek zorunda olduklarını unutmamaları gereklidir. Bu metot bir teselli yöntemi gibi hissedilse de hakikatin ta kendisi olmaktadır.

Anneler Doğum Sonrası İşe Başlama Sürecine Nasıl Adapte Olur?

  • Akşama bebeklerine kavuşacaklarını düşünürler ise
  • Bebeklerinin masraflarını babasıyla bölüştüklerini bilirler ise
  • Gün içinde özledikçe bebeklerinin seslerini duyarlar ise
  • Bebeklerinin geleceği ve eğitimi için birkaç saat ayrı kalacaklarının farkında olurlar ise
  • Onları aşkla akşam bir bebeğin karşılayacağını düşünürler ise iş hayatlarına daha kolay adapte olurlar.

Anneler Bebeklerini Emanet Ettiği Yerden Emin Olmalıdır

Bakıcı ya da aile büyüğü olsun annelerin bebeklerini emin ellere bırakmış olması stresinin büyük bir kısmını yok etmektedir. Günümüz teknolojisinde bebekleri 24 saat izlemek mümkündür. Anneler takıntılı hale getirmeyecek şekilde bebeklerini izleyebilir, güvenliklerinden emin olabilirler.

Bu Duruma Ne Zaman Alışılır?

Sıkıntılı birkaç haftadan sonra anneler özlemleri ile baş etmeyi öğrenirler. Anneler daha sonrasında gün içinde biraz daha rahat olduklarını akşam iş çıkış saatlerinde adrenalinlerinin yükseldiklerini söylemektedirler. Sonrasında ise çalışan bir anne olmaya alışıp, hayatlarına bebeklerini de ekleyerek devam etmektedirler.

YORUMSUZ

CEVAPLA