Doğum Çantası Nasıl Hazırlanmalıdır?

1
899

Doğum çantası; anne adayının tercihleri, yaşam standartları, bebeğin cinsiyeti, doğum yapılacak hastanenin koşulları ve olanaklarına ve de doğumun yapılacağı mevsime göre değişiklik göstermektedir. Ancak her doğum çantasında olmazsa olmaz denilebilecek temel gereksinimler vardır. Bebeğin ve annenin özel ihtiyaçlarının yanı sıra o özel günü daha da özel hale getirecek, ölümsüzleştirecek kayıt cihazı, fotoğraf makinesi, özel bir anıyı unutmamak için belki bir not defteri alınması faydalı olacaktır. Ayrıca karışıklık olmaması ve ihtiyaç durumunda kolaylıkla aranılanın bulunması için anne ve bebek için iki ayrı çanta hazırlanması daha kullanışlı olacaktır.

Bebek İçin Gereken Eşyalar

Öncelikle kıyafetlerden başlarsak her birinden en az ikişer tane olmak üzere zıbın, alt üst takım, şapka, patik, eldiven, çorap öncelikli olarak çantada bulunmalıdır. Ayrıca battaniye, bebek için çarşaf takımı, küçük yastık alınmalıdır.

Bunların yanında yeni doğanlar için olan bebek bezlerinden iki paket, ucu en küçük olanlardan biberon ve emzik, pişik kremi, hassas ciltler için olan ıslak mendil, pudra, bebek şampuanı ve bebek sabunu mutlaka çantada bulunmalıdır.

Anne İçin Gereken Eşyalar

Yine hastanenin sosyo-ekonomik koşullarına ve hastanede kalınacak gün sayısına göre değişmekle beraber öncelikle en az ikişer tane olmak üzere iç çamaşırı, gecelik, pijama, çorap, terlik, mevsime göre yelek ya da hırka olmazsa olmaz ihtiyaçlardır. Gecelik ve pijama emzirme etkinliğinden dolayı mutlaka önü düğmeli olmalıdır. Kişisel bakım malzemelerinden sabun, şampuan, ıslak mendil, havlu, tarak, diş fırçası, diş macunu kâğıt peçete, en az iki paket yetişkin peti mutlaka alınmalıdır. Ayrıca deodorant, kolonya ve o özel günde kendini daha güzel hissetmek isteyen anneler için birkaç tane makyaj malzemesi moral ve motivasyonu artıracaktır.

Aynı zamanda alınan kıyafetlerin normalden bir beden büyük tercih edilmesi ya da hamileliğin son zamanlarında giyilen kıyafetler arasından seçilmesi daha uygun olacaktır. Çünkü doğum sonrası annenin vücudunda şişlikler oluşabilmektedir. Sürpriz yaşamamak için temkinli olmakta fayda var ne de olsa.

Bunlara ek olarak anne sütünün kıyafetlere bulaşmasını engellemek için göğüs peti ve emzirmeye yeni başlayan annelerin büyük çoğunluğunda göğüs uçlarında yaralar oluştuğundan bu yaralar için mutlaka ve mutlaka krem alınmalıdır. Bu kremlerin emzirmeyi olumsuz etkilemediğinin ve bebeğe zararı olmadığının altını çizmekte fayda vardır.

Hamileyken Yüzmek Sakıncalı mı? Yararları ve Zararları Neler? adlı makalemizi okudunuz mu ?

1 YORUM

CEVAPLA