Çocuklarda Unutkanlık Neyin Belirtisi Olabilir?

0
4887

Özellikle çocuklarda çok sık rastlanan bir sorun olan unutkanlık, çocukların okul hayatlarında sıkıntı yaşamalarına ve özel hayatlarında bir takım problemler meydana gelmesine neden olabilir. Okul çağındaki çocukların başarılı olmalarındaki en büyük etken şüphesiz ki sağlıklı olmalarıdır.  Bu yüzden yaşanılan unutkanlık problemleri hem okul hayatlarını hem de sosyal hayatlarını olumsuz etkiler.

Çocuklarda unutkanlığın birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerin her birinin farklı çözümleri vardır. Çocuklarda unutkanlık genellikle 9 yaşından sonra başlar. Ve bu yaşı takip eden 10-11-12-13 yaşlarında devam eder. Bu durum normal bir ergenlik değişimi olabileceği gibi ciddi sorunların habercisi de olabilir.

1429622067356

Okul Çağındaki Çocuklarda Görülen Unutkanlık

Çocukların başlıca problemlerinden biri olan unutkanlık birçok soruna yol açabilir. Okul çağında olan çocuklarda görülen unutkanlık, çocukların okul hayatlarında bir takım sıkıntılar meydana getirebilir. Çocukların okul hayatını olumsuz etkileyen unutkanlık, derslerinde başarısız olmalarına sebep olabilir. Bu süreçte ebeveynler çocuklarına sabırlı ve ılımlı yaklaşmalılardır. Eğer bu dönemde çocuk sert bir tavırla uyarılırsa veya aşağılanırsa bu sorun çocuğun yetişkinliğinde de devam etmesine neden olabilir.

Çocuklarda Unutkanlık Nelere Sebep Olur?

Çocuk yaşta yaşanan unutkanlık bazı sorunlara neden olabilir. Bunların başında depresyon gelir. Unutkanlık yüzünden okul hayatında başarısız olup kendini arkadaşlarından eksik hisseden çocuklar depresyona girebilirler. Halsizlik, neşe kaybı gibi durumlar yaşayan çocuklar unutkanlığa bağlı depresyon yaşıyor olabilirler.

Ebeveynlerin Tutumu

Çocukların unutkanlık yaşaması okul hayatlarını etkilediği gibi sosyal yaşantısını da etkiler. Unutkanlık yaşayan çocuklar arkadaş çevrelerinde dışlanabilir. Bunların etkisini azaltmak ve hatta engellemek anne – babalara düşüyor. Bu süreçte ebeveynler çocuklarına ılımlı davranmalıdır. Sert bir dille bağırarak konuşmak yerine sakin bir tavırla yaklaşmaları gerekmektedir. Çocukların sorduğu her soruya sabırla karşılık verip çocuklara güven vermeleri çok önemlidir.

Unutkanlık Nelerin Belirtisi Olabilir?

Unutkanlığa sebep olan birçok hastalık vardır. Genellikle unutkanlığın yaşlılarda görülüğü düşülse de unutkanlık gençlerde de görülür. Unutkanlığın sebepleri çoğunlukla stres ve kaygıdır. Psikolojik problemlerin de sebep olabildiği unutkanlığın birçok sebebi daha olabilir. Bunlardan bazıları vitamin eksikliği, tiroit fonksiyon bozuklukları, çocukların küçükken geçirmiş oldukları ateşli hastalıklar, yaşanılan travmalar ve psikolojik bozukluklardır.

 

Hafızayı Güçlendiren İp Uçları

Düzenli beslenmek her şey de olduğu gibi hafıza güçlendirmede de büyük rol oynar. Bol bol su içmek de unutkanlığı önlemek ve hafızayı güçlendirmek için birebirdir. Spor yapmak özellikle yürüyüş yapmak hafızayı güçlendirmek açısından çok önemlidir. Özellikle ergenlik döneminde yapılan diyetler ve uzun süreli açlıklar de hafızayı kötü etkiler. Bulmaca çözmek özellikle su doku çözmek zihni geliştireceği için unutkanlık için de çok iyidir. Kitap okumak, müzik dinlemek gibi konsantrasyon gerektiren aktiviteler de hafızayı güçlendiren yollardandır. Hafıza gelişiminde etkili olan ceviz, tüketildiğinde olumlu bir etki yaratacaktır.

 

YORUMSUZ

CEVAPLA