Çocuklarda Sivilce Sorunları

0
26807

Her türlü olumsuz dış etkiye karşı, son derece hassas olan çocuklar, cilt rahatsızlıklarına da olabildiğince açık durumdadırlar. Bebeklikten itibaren, son derece titizlikle bakımları yapılıyor bile olsa, sivilce olarak isimlendirilen cilt lezyonları, çocuklarda da görülebilmektedir. Çocuklarda görüldüğünde, ebeveynleri endişelendiren sivilceler, dikkatlice incelenmeli, sebebi ve yapısı iyi analiz edilmelidir. Kimi zaman geçici bir dış etkenden kaynaklanabilen bu durum, kim zaman doktorlarca incelenmesi ve tedavi edilmesi gereken halde olabilirler. Temizliği ve bakımı yapıldığı halde geçmeyen, çoğalmaya ve çocuğa acı verici halde yoğunlaşmaya başlayan sivilceler, mutlaka doktora danışılarak mücadele edilmesi gereken sorunlardır. Tıp dilinde; akne vulgaris olarak geçen ve halk dilinde sivilce olarak adlandırılan bu lezyonlar görüldüğünde, ihmal edilmemeli ve fakat endişe etmeye başlamadan önce, sebepleri iyi anlaşılmalıdır.

Çocuklarda Neden Sivilce Oluşur?

Yeni doğan bebeklerde, anne karnındayken kendisine geçen hormonlar sebebiyle, yağ bezlerinin fazla çalışması sebebiyle sivilce oluşumu görülebilir. 6. Aydan itibaren geçmesi beklenen bebek sivilceleri, geçmediğinde ve çoğalmaya devam ettiğinde, doktora danışılması gerekir. 8-10 yaş çocuklarda görülen sivilceler, çok daha dikkatli incelenmeli, olasılı sebepler uzaklaştırıldığı halde devam ediyorsa ve tüylenme gibi belirtiler eşlik ediyorsa, doktora danışılmalı, erken ergenliğin gerçekleşmesi riskine karşı kontrol edilmelidir.

cocuk-bakicisi

Temizlikte kullanılan kimyasal deterjanlar, hassas yapıdaki çocuk ciltlerinde, sivilce oluşumuna sebep olabilir. Yanlış beslenme alışkanlıkları ve fast-food tarzı beslenme biçimi de, sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Çocuklar Sivilce Tedavisi

Doktora danışılmasını gerekli kılacak kadar uzun süre devam eden sivilce sorunları haricindekiler, tedavi edilmek zorunda değildir. Mümkün olduğunca ellenmemeli ve cildin yıpratmadan temizliği yapılmalıdır. Sivilcenin üzerine, mümkünse hiçbir madde sürülmemelidir. Sivilce tedavisi, yüksek etkili kimyasallar içerdiğinden, bebekler ve çocuklar için hiç uygun değildir. sivilce çıkan kısım, kıyafetlerle temas halinde olan bir bölgeyse, yumuşak ve doğal lifli kıyafetler giydirilmesi ve giysilerin ağır kimyasallar yerine, doğal temizlik malzemeleri ile yıkanması, var olan sivilcelerin acı vermesini ve yayılmasını engelleyecektir. Beslenme alışkanlıkları sebebiyle yaşandığı tespit edilen bir sivilce sorunu ise, doğru şekilde beslenmeye başlayarak, ortadan kaldırılabilir.

Çocuklardaki Sivilceye Yapılmaması Gerekenler

Her ne sebeple olursa olsun; doktor tavsiyesi olmayan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Kendinize iyi geldiğini gördüğünüz bir ilacı, bilinçsizce çocuğunuzda kullanmanız halinde, durumu olduğundan çok daha kötü bir hale getirebilirsiniz. Doğal olduğunu düşündüğünüz; otlar, yağlar ve benzeri ürünler ile de çözüm bulmaya çalışmamalısınız. Çocuklardaki sivilceler, dış etkenler yüzünden olmadığından, dışarıdan müdahaleler ile çözülmesi mümkün değildir. Çok basit ve masum gibi görünen, hiçbir zarar vermeyeceği sanılan, silme ve temizlemeye çalışma hareketleri de, sorunu büyütebilir. Bebek ve çocuklarda, sivilcelerin yoğun olduğu bölgelere, sadece doktorunuzun önerisi doğrultusunda, rahatlatıcı losyonlar kullanabilirsiniz. Bunun haricinde, sivilceye dokunmayınız, çocuğunuzun da dokunmamasını sağlayınız.

YORUMSUZ

CEVAPLA