Çocuklarda Makat Kızarıklığı Tedavisi

0
17881

Çocukların en hassas bölgelerinden birisi olan makat bölgesinde şikayetleri ve bulguları birbirine benzer olan çeşitli makat hastalıkları görülebilmektedir. Çocuk ya da ebeveynleri tarafından makat bölgesinde seyreden rahatsızlıkların teşhisi zordur ve bu sebeple genelde tüm makat rahatsızlıkları basur adı ile tabir edilmektedir. Ancak en doğru teşhis için genel bir cerrahi uzmanına muayene olunarak sonuç alınabilmektedir.

Çocuklarda Görülebilen Makat Hastalıkları

Çocuklarda farklı makat hastalığı şikayetleri olabilmektedir. Makatta en çok görülen hastalıklardan birisi olan ve makat çevresindeki damar yumaklarının genişlemesiyle oluşan basur dışında, kabızlık sebebiyle zor çıkan sert dışkının makat çevresindeki cildi yırtmasıyla meydana gelen makat çatlağı ve yine makatın çevresindeki cildin mantarlar tarafından istila edilmesiyle görülen mantar enfeksiyonu da çocuklarda sık rastlanan makat hastalıklarına örnek olarak verilebilir. Ayrıca makat içinde saplanan et beni nedeniyle meydana gelen anal polip ve makat çevresinde herhangi bir doku parçasının kanser tümörlerine yakalanması sonucunda oluşan perianal kanser de yine çocuklarda yoğun olarak görülen ve tedavisi şart olan diğer makat hastalıklarından bazılarıdır.

Çocuklarda Makat Kızarıklığının Nedenleri

Çocuklarda makat kızarıklığı genellikle biyolojik ve fizyolojik olarak daha savunmasız olan bebeklerde görülmektedir. Nedenleri arasında; dışkılamadan sonra makat çevresinde kalan ve kuruyarak cildi tahriş eden dışkı parçaları, beslenme düzeninde sürekli olarak bol baharatlı yiyecekler ile kafeinli ve asitli içecekler tüketilmesi ya da antibiyotik kullanımı gibi farklı durumlar yer almaktadır. Ayrıca makat çevresinde deri alerjisi, içeriğine bakılmadan makat üzerinde kullanılan merhem ve kremler, hemoroit, rektal çatlak ve rektal fistül gibi alt sindirim sistemi rahatsızlıkları da yine çocuklarda makat kızarıklığına sebep olmaktadır.

Çocuklarda Makat Kızarıklığının Belirtileri

Makat bölgesinde kızarıklığa genellikle orta şiddetli sızlama, yanma ve deride kabarıklık gibi farklı belirtiler eşlik etmektedir. Makat çevresinde kızaran bölge sık sık kaşınmakta ve kişiye rahatsızlık vermektedir. Makatta meydana gelen kaşıntılar özellikle gece vakitlerinde yoğunlaşmaktadır. Ayrıca çocuğun dışkı yaptığı esnada makat çevresinde ağrı artmakta ve sonrasında da makat bölgesindeki kızarıklık daha da belirginleşmektedir. Anne ve baba tarafından çocuk takip edilerek rahatsızlığı tespit edilebilmektedir ancak yine de hastalığın ciddiyetini anlamak amacıyla çocuğun en acil şekilde uzman bir doktora götürülmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Makat Kızarıklığının Tedavisi

Tedavi için öncelikle çocuğa fiziki ve perianal muayene yapılmaktadır. Daha sonra da gerekli olduğu durumlarda kan sayımı, glikoz ve sodyum oranı ya da tam idrar tetkiki gibi ek muayene yöntemleri uygulanmaktadır. Bu testlerden ve muayene yöntemlerinden çıkacak olan sonuçlara göre de çocuk için belirli bir tedavi şekli hazırlanmaktadır. Çocuklarda makat kızarıklığında genellikle pişik kremleri tavsiye edilmektedir. Kremlerin yanı sıra kükürtlü sabun da yine destekleyici tedavi yöntemlerinden birisi olarak makat kızarıklığı tedavisinde kullanılabilmektedir. Çinko oksit içeren veya kortizonlu ilaçlar da makatta kızarıklığı giderebilmek amacıyla kullanılan diğer tedavi seçeneklerindendir.

YORUMSUZ

CEVAPLA