Çocuklarda Lens Kullanımı Zararlı mı?

0
810

Çocuklarda lens kullanımı konusu uzun zamandır tartışılan bir konudur. Çocukların henüz sorumluluk bilincinin oluşmamış olması zararlı denmesine sebep olsa da gözlük kullanımı hareket kısıtlama açısından sorun oluşturduğu için bu lens kullanımı zararlı değildir diyenlerin çoğalmasına sebep olmuştur.

Çocuklarda Gözlük Kullanımı

Çocuklar hareketli ve oyun çağında olmaları sebebiyle gözlük kullanımında rahatsız olmaktadırlar. Gözlüğün sabit durması amacıyla taktıkları ip onları rahatsız ettiğinden takmak istemezler. Buda çocuklar üzerinde olumsuz bir etki bırakır.

Çocuklarda gözlük kullanımı psikolojileri açsından da olumsuzluklar doğurabilir. Kendilerini diğer çocuklardan farklı ve eksik hissedebilirler bu sebeple gözlük kullanımının çocuklar üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Çocuklarda gözlük kullanımının olumlu etkileri ise göz bozukluğuna bağlı oluşabilecek olumsuzlukların giderilmesidir baş ağrısı buna örnek verilebilir.

cocuklarda-lens-kullanimi

Çocuklarda Lens Kullanımı Zararlı mı?

Çocuklarda göz bozukluğuna bağlı lens kullanımı doktorların önerdiği bir şey değildir. Lens eğer yeterince hijyenik kullanılmazsa büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Çocukların sorumluluk bilincinin yeterince gelişmemiş olması sebebiyle doktorlar çocuklara lens önermiyorlar. 8 yaşını doldurmayan çocuklarda lens kullanımı tavsiye edilmese de sağladığı kolaylık sebebiyle kullanımı tartışmaya yol açmıştır.

Çocuklarda Lens Kullanımının Yararları

Çocuklarda lens kullanımı yararları göz ardı edilemez. Lensler görsel olarak gözlükten daha güzel oldukları için çocukların özgüvenini olumlu yönde etkiler bu sebeple kendilerini diğer çocuklardan eksik hissetmeyeceklerdir.

Çocuklarda öğrenim sırasında görsel öğelerin önemi büyüktür. Bunları net bir şekilde görüp anlamaları onların öğrenimlerini olumlu yönde etkilediği gibi katıldığı çeşitli aktivitelerde rahat hareket etmelerine yardımcı olacaktır.

Lens kullanan öğrenciler beden gibi aktivite gerektirecek derslere katıldıklarında diğer öğrencilerden farklı bir davranışa tabi tutulmadan arkadaşlarıyla beraber aynı muameleyi görecekleri için derslerinde başarılı ve özgüvenli olacaklardır. Sadece beden değil bale, buz pateni, koşu gibi hareket gerektirecek aktiviteleri gerçekleştirirken zorlanmayacak ve istedikleri gibi hareket edip yaptıkları şeyden keyif alabileceklerdir.

Bir diğer önemli husus da gözlüğün yarattığı ağırlığın lens de söz konusu olmamasıdır. Çocuklar tüm gün boyunca gözlüğü taşımak yerine lens kullandıklarında kendilerini daha rahat ve sağlıklı hissedeceklerdir.

Tek gözü bozuk olan çocuklarda gözlük kullanımı çok avantajlıdır. Çünkü gözlük taktıklarında diğer göze zarar verirken lenste böyle bir sorun yoktur. Tek gözüne lens takıp diğerine takmayabilirler. Buda sağlıklı olan gözün hasar görmemesini sağlar.

Çocuklarda Lens Kullanımının Zararları

Çocuklarda lens kullanımının zararlarının başında hijyen durumu gelmektedir. Lens kullanımı fazla hijyen istemektedir. Gerekli hassasiyet gösterilmediğinde ise kişilerde göz iltihaplanması, iltihap oluşması gibi sorunlar yaşanabilir.

Uzun süre lens kullanan çocuklarda kornea yeterli oksijen alamadığından göz kanamalarına bağlı göz bozuklukları yaşanabilir. Buda çocukların sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Çocuklarda lens kullanımının diğer bir dezavantajı ise erişkinlerde de olduğu gibi göz kuruluğudur. Bu durum göz kapağının açılıp kapanmasını etkileyip göze zarar verir.

Çocuklarda Lens Kullanımı

Ebeveynlerinde kafasında büyük soru işaretleri oluşmasına sebep olduğundan çok tartışılan bir konu olan çocuklarda lens kullanımı henüz netlik kazanmamış olsa da yararları ve zararları belirlenmiş olduğundan ailelerin bir fikri olmasına yardımcı olmuştur.

 

 

 

 

 

YORUMSUZ

CEVAPLA