Çocuklarda İkincil Boğulma Nedir?

0
1045
İkincil Boğulma
İkincil Boğulma

Yaz aylarının yaklaşması ile aileler tatil planlarına şimdiden başlamış durumda. Tatil zamanlarında yaşanabilecek sağlık problemleri ve kaza olayları az çok tahmin edilebilir olsa da bilmediğimiz ya da çok nadir duyduğumuz sıkıntılardan biri olan ikincil boğulma tehlikesine karşı tüm anne ve babalar dikkatli olmalı.

İkincil Boğulma Nedir?

İkincil boğulma, normal boğulmanın aksine daha uzun sürede etkilerini gösteren bir boğulma çeşididir. Normalde boğulan bir kişi ya da bir çocuk olduğu zaman nefessiz kalır, su yutar ve bilinci kapanma noktasına kadar ciddileşebilir. İkincil boğulma da ise, çocuğunuz girdiği havuz, deniz ya da jakuzi gibi ortamlarda bulunan sıvıyı solur. Solunan bu su miktarı, yavaş yavaş ciğerlerde depolanmaya başlar. Ciğerlerde biriken bu sular ise çocuğunuzu etkileyerek belirtilerini göstermeye başlar. Tabii ki, deniz suyundan farklı olarak havuz veya jakuzi de yaşanan bir durum ise, bu tür su birikintilerinin içinde çeşitli kimyasallar olduğu için ciğerleri daha fazla tahriş eder. İkincil boğulma etkileri 72 saat sonrasına kadar gizli bir şekilde ilerleyip sonrasında kendini belli edebilir.

İkincil Boğulma Belirtileri Nelerdir?

İkincil boğulma belirtileri farklı hastalıklarla benzer olduğu için ailelerin daha bir dikkatli olması gerekir. Şöyle ki, ikincil boğulma belirtileri arasında yaz nezlesi belirtileri arasında ince farklar bulunur. Bu yüzden durumun ciddi olduğunu düşünüyorsanız eğer bir doktora gitmek faydalı olacaktır. Belirtilere kısaca bakacak olursak,

  • Çok yoğun olacak şekilde öksürük tutulması,
  • Nefes alırken güçlük çekilmesi,
  • Bu iki durumun verdiği etkiyle beraber oldukça yoğun bir yorgunluk ve yorgunluk sonrasında gelen uyku sersemliği,
  • Konuşma ve bilinçte meydana gelen kayıplar

gibi durumlar ikincil boğulma belirtileri olarak geçer. Eğer bu belirtileri yaşıyorsa çocuğunuz acilen hastaneye giderek kontrol altında tutulmasını sağlayın. Genelde bu tür durumlarda bir gece hastanede kalınması durumları ortaya çıkmaktadır.

YORUMSUZ

CEVAPLA