Çocuklarda Hayvan Korkusu

0
1022

Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber genç, yaşlı, çocuk, yetişkin neredeyse herkesin korktuğu bir hayvan vardır. Çocuklukta hangi hayvandan korktuğunu rahatlıkla söyleyebilen kişiler, yetişkinlik yıllarında “korkuyorum” demek yerine “hoşlanmıyorum” derler. Ancak aslında bir hayvanı sevmemenin temelinde o hayvandan korkuyor olma durumu yatar. Bu korkular genellikle çocuklukta yaşanan olumsuz olaylardan veya dinlenen korkunç hayvan hikayelerinden kaynaklanır. Bu korkuların hayatı çok fazla olumsuz etkilememesi adına özellikle çocukluk yıllarında müdahale etmekte fayda vardır.

IMG_0641

Çocuklar Neden Hayvanlardan Korkar?

Çocuklar; yeni ve alışılmadık olan her şeye karşı biraz mesafelidirler. Normal şartlar altında ilk kez karşılaştıkları obje, insan veya hayvanı tanımak adına çeşitli çabalar gösterirler. Ne olduğunu, tanıdıkları hangi nesneye benzediğini anlamaya çalışırlar. İşte bu evrede çocuğun yanındaki yetişkinin takındığı tavır çok önemlidir. Örneğin bir köpekle ilk kez karşılaşan çocukta her hangi bir korku belirtisi gözlenmez. Ancak yanında olan yetişkin bir anda çığlık atar, bağırır ya da köpeği oradan uzaklaştırmaya yönelik bir girişimde bulunursa çocuğun bilinçaltında köpeklere dair olumsuz algı gelişir. Hatta bu algı yayılır ve tüm 4 ayaklı hayvanlar için hissedilir duruma gelebilir. Tüm hayvan korkuları bu ve buna benzer durumlarla oluşur. Dolapları karıştırmaktan hoşlanan bir çocuğu bu davranışından vazgeçirmek için “orada fare var, böcek var seni ısırır” demek çocuğun böcek ve farelerden korkmasına sebep olacaktır.

Çocukların Hayvan Korkularında Ailelerin Yeri

Çocukluk korkularının hepsinde az ya da çok anne, babaların etkisinin olduğu düşünüldüğünde, korkuların aşılmasında da ebeveynlere görevler düştüğünü söylemek yanlış olmaz. Zira anne, babalar kendi korkuları ile çocuklara nelerden korkulacağı konusunda örnek olmaktadırlar. Fareden korkan anne, bu korkusuyla ilgili hikayeler anlattığında, çocuğun kafasında farelerin korkulacak canlılar olduğu ile ilgili bir algı oluşur. Çocukların korkularını yenebilmeleri için öncelikle ebeveynlerin korkularından kurtulmaları gerekir. Çünkü dünyanın her yerinde binlerce çeşit hayvan vardır. Bir çocuğun hiçbir hayvanla karşılaşmadan yaşaması mümkün değildir. Anne, babalar hayvanlara karşı olumlu ve sevecen yaklaşırlarsa, çocuklar da hayvanlarla dost olmayı başarabileceklerdir.

Çocukla Empati Kurarak Korkular Yumuşatılabilir

Çocukların korktukları nesne, hayvan veya olayları hafife almak yerine çocukla empati kurmak gerekir. Örneğin köpeklerden korkan çocuğa “ben de senin yaşındayken köpeklerden korkuyordum, ancak zamanla onlarla arkadaş olmayı öğrendim” gibi cümlelerle yaklaşılabilir. Böyle bir durumda anlaşıldığını hisseden çocuk, kendisini daha güvenli ve huzurlu hissedecektir. Korkularının yumuşamasında güven duygusu önemlidir.

Korkuları Beslemekten Kaçınılmalıdır

Çocuk bir hayvandan korkuyor diye, onu hayvandan uzaklaştırmaya çalışmak, büyük tepkiler vererek oradan kaçırmak korkuyu daha da artıracaktır. Bunun yerine kontrollü olarak hayvanlarla vakit geçirmesine yardımcı olmak, o hayvanın da içinde bulunduğu bir filmi birlikte izlemek daha faydalı olacaktır. Böyle durumlarda kademeli olarak olumlu duygular uyandırmaya çalışmak gerekir.

YORUMSUZ

CEVAPLA