Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı

0
777
medical exam

Özellikle çocuklarda karşımıza çıkan bir rahatsızlık olan geniz eti, normal şartlarda 14 yaşına gelene kadar küçülmesi ve kaybolması gerekmektedir. Ancak enfeksiyon gibi sebeplerle geniz eti kaybolmaz ve burun boşluğunun arka kısmını tıkayarak soluk alıp vermeyi güçleştirir. Bu rahatsızlık ise çocuklarda uyku apnesi, geçici olarak nefes almanın durması gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Çocuklarda Geniz Eti Büyüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda oluşan işitme azlığı, sık sık tekrarlanan orta kulak enfeksiyonu, sinüzit oluşması, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi şikâyetlerin sürekli olarak tekrarlanması geniz etinin büyümüş olduğunu ve tedavi görülmesi gerektiğini gösterebilmektedir.

maxresdefault

Çocuklarda Geniz Eti Tedavisi Nasıl Olur?

Geniz etinin tedavisinde, geniz etinin büyüme nedeni önem taşımaktadır. Yapısal bir geniz eti büyümesi olabileceği gibi, alerji veya geçirilen enfeksiyonlar da geniz etinin büyümesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda alerji belirtilerinin ortadan kaldırılması ile tedaviye başlanılması gerekmektedir. Sık enfeksiyon geçiren hastalarda ise enfeksiyonlar azaltılarak geniz etinin küçülmesi beklenmektedir.

Çocuğun yüz bölgesinde veya ağız bölgesinde meydana gelen şekil bozuklukları, kronik orta kulak problemleri veya apne oluşması gibi durumlarda ise tedavi olarak ameliyat zorunlu olmaktadır.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Riskleri

Çocuklarda geniz eti ameliyatı zorunlu durumlarda tek tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Özellikle ebeveynler tarafından riskli bir ameliyat olduğuna dair düşünceler, hastayı ve çevresindekileri de tedirgin etmektedir. Ameliyat esnasında oluşabilme ihtimali olan en büyük risk, kanama olması ihtimalidir. Özellikle çocuklarda yetişkinlere oranla kanama riski daha fazla olmaktadır. Üstelik yaşı küçük çocukların bu kanamayı ifade etmesi zor olacağından dolayı, ameliyat edilen çocuk hasta, ameliyattan sonraki gece hastanede doktor gözetiminde tutulmalıdır.

Anestezi de hastalar üzerinde bir takım riskler oluşturmaktadır. Ancak son zamanlarda anestezi ilaçlarında ve tekniklerde meydana gelen değişimler bu riskleri büyük oranlar da düşürmüştür. Anestezi ve ameliyattan kaynaklanacak sorunlardan kaçınmak için, geniz eti ameliyatının tam donanımlı bir hastanede yapılması gerekmektedir.

Ameliyattan sonraki dönem de çocuk hastalar için oldukça büyük önem taşımaktadır. Ameliyattan sonraki gün hemen taburcu edilen çocuk, ameliyattan sonraki dönemde fazla hareket etmekten kaçınmalı, sıcak ve sert gıdalar almamalı ve bir süre sıvı ağırlıklı beslenmelidir.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır?

Geniz eti ameliyatı kararı verilmesi için geniz etinin büyüklüğü ve çocuğun yaşı önemlidir. 3 yaşın altındaki çocuklarda, eğer çocuğun gelişimine olumsuz bir etkisi yok ise ameliyat önerilmemektedir. Ancak çocuğun gelişimin etkileyecek bir solunum sıkıntısı veya bundan sonraki hayatını etkileyecek olumsuz bir durum var ise uzman doktorların da yönlendirmesiyle 3 yaşın altındaki çocuklar da ameliyat edilmektedir.

Yaş ilerledikçe küçülen geniz eti, 14 yaşından sonra tamamen kaybolduğu için genellikle bu yaşın üstündeki çocuklarda da ameliyat önerilmemektedir. Ancak suratta bir asimetri oluşur ise veya tümörel bir durum var ise yaş sınırı olmaksızın geniz eti ameliyatı yapılmaktadır.

YORUMSUZ

CEVAPLA