Çocuklara Yaptırılabilecek Montessori Faaliyetleri Nelerdir?

0
742

Koklama Duyusu Kullanılarak Nasıl Montessori Metodu Uygulanır?

Çocuklar, dünyaya algıları sonuna kadar öğrenmeye açık olacak şekilde gelirler. 5 duyuları ile mükemmel bir şekilde beyinleri durmadan depolamaya başlar. Koku alma duyularını pekiştirerek zihninin belli bir bölgesini uyarmak mümkündür. Bunu çeşitli çiçekleri koklatarak ve tanıtarak yapmaya başlayabilirsiniz. Doğada çeşit çeşit bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkileri koklarken faydalı hale getirmek böylelikle mümkün olacaktır. Evde çeşitli kaplara çeşitli değişik maddeler koyup çocuklara koklatıp bunun ne olduğunu bulma oyunu oymak başka bir alternatiftir.

Dokunma Duyusu Kullanılarak Nasıl Montessori Metodu Uygulanır?

Dokunma duyusu yaradılış olarak geliştirilmesi gereken özellikler arasındadır. Görme yeteneği olmayan kişiler dokunarak tanırlar. Çocuklara bu yeteneği bebeklik döneminden itibaren aşılamak gereklidir. Değişik ebatlarda ahşap oyuncaklar alınarak işe başlanmalıdır. Çocuklara değişik kumaş türündeki materyaller alınarak bu eşyalar tanıtılmalıdır. Çocukların gözleri kapatılarak bunun ne olduğunu sormak beyin işlevselliğini arttırmaktadır. Ahşap tutaçlı yapbozlar şekil ve ebat algılarının gelişmesine yol açar. Eşleştirme kartları ve zıtlık kavram kartları hem görsel olarak hem de mantıksal olarak gelişime sebep olur.

DSCF5255

Görme Duyusu Kullanılarak Nasıl Montessori Metodu Uygulanır?

Görme mekanizması doğumdan itibaren işlemeye başlar. Hayatı ve çevreyi görme duyusu ile görerek öğrenen bebeklerde 3 aylıktan itibaren renkli dönenceler asılması gereklidir. Farklı renklerde ayrı kavanozlara konulmuş renkli objelerle görme kabiliyetini ve zekâ gelişimini desteklemek mümkün olacaktır. Küpler ve kuleler çocuklar için tüm duyuları geliştiren faydalı oyuncaklar arasında olmaktadır.

İşitme Duyusu Kullanılarak Nasıl Montessori Metodu Uygulanır?

Gebelik süresince bebekler duymaya başlarlar. İlk tanıştığı ses amniyo sıvısının sesidir. Sonrasında ebeveynlerinin sesiyle tanışır. Dünyaya geldikten sonrada iletişimi devam eder. Yüksek seslere tepki vermesi bir şeyleri öğrenmeye devam ettiği anlamına gelmektedir. Bebeklikten itibaren terapi etkisi ve beyin geliştirici özelliği olan müzikler dinletmek çok faydalı olacaktır. Müziğin matematiksel zekâyı geliştirdiği kanıtlanmıştır.

Tat Alma Duyusu Kullanılarak Nasıl Montessori Metodu Uygulanır?

Bebekler nesneleri ve çevreyi tadarak tanırlar. Bebeklik döneminde tat mekanizması anne sütü alımıyla başlar. Sonra ellerini yalamakla devam eder. Emekleme döneminde de yerdeki nesneleri ağzına götürerek tat duyusunu geliştirir. Bebeklerin emeklediği yerlerin hijyenik tutulması bu yüzden çok önemlidir. Bebeğe zarar vermeyecek ve kanserojen madde içermeyen dokusu olan, yapısı ve formları değişik yumuşaklıkta dişlikler bebeğe verilmelidir.

  • Bebeklerin ve çocukların duyularına hitap etmek
  • Görsel, işitsel zekânın artmasına neden olur.
  • Uyaranlar çocukların daha atak bir insan olmasına sebep olur.
  • Öğrenmeye açık çocuklar olması sağlanır.
  • Dil gelişimleri desteklenir.
  • Matematiksel zekâlarına destek olunur.
  • Keşfetme dürtüleri desteklenmiş olur.
  • Nesnelere dokunarak inceleme merakı pekiştirilir.
  • Müzik aletleri gibi ses çıkartan nesneler eğlenerek öğrenmeyi sağlar.
  • Çocuklara renkler ve şekiller gösterilerek görme ve dokunma duyularının performansı arttırılır.

YORUMSUZ

CEVAPLA