Çocuklar Teknolojinin Zararlarından Nasıl Korunmalı?

1
580

En değerli hazineleri olan çocukları her türlü tehlikeden koruma ailelerin en büyük girdabıdır. Aileler ne kadar özen gösterseler de, her gün yeni bir sorunla yüz yüze gelmektedirler. Çocukları dış dünyanın olumsuz etkisinden tamamen soyutlamak mümkün olamamakla beraber çoğu zaman koruyucu bir tutum sahibi olmak faydalı olacaktır. Zira hem ev apartmanda, okulda, mahallede hem de teknolojik aletlerin ve özellikle de internetin hayatımıza girişiyle beraber evde çocuğu bekleyen sayısız tehlike bulunmaktadır.

Ev dışındaki tehlikelerden korumak ve uzak tutmak daha kolaydır. Gittiği yerleri bir nebze de olsa kontrol altına almak mümkündür. Ancak teknoloji çöplüğü haline gelen günümüz dünyasında asıl tehlike evdedir.

Çocuk İçin Kaç Yaşında, Hangi Teknolojik Aletlerin Kullanımı Kısıtlanmalı?

  • Öncelikle anneler ve bakıcıların sorumsuzluğu ve kendine daha çok zaman ayırma isteği yüzünden artık çocuklarda televizyon izleme yaşı sıfıra, yeni doğan grubuna inmiştir. Bebekleri uyutan ya da sersemleten bitmek tükenmek bilmeyen çizgi filmlerin bebeğin zihinsel gelişimine hiçbir faydası yoktur. Aksine hiç çaba göstermeden, zihnini hiç kullanmadan vakit geçirmesine yarar, daha doğrusu anneye ve bakıcıya yarar. Uzmanlar doğumdan itibaren klasik müziğin çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimine katkı sağladığını, ancak üç yaşından önce izlenen çizgi filmlerin hiçbir yararı olmadığının altını çizmektedirler. Bunlara ek olarak çocuğa çizgi film karşısında yemek yedirmek, bir zaman sonra çocuğun çizgi film olmadan yemek yiyememesine kadar gitmektedir.

  • Büyük yaş grubunda ise bazı çizgi filmlere bağımlılık ve film karakterleriyle özdeşleşme trajik sonuçlara yol açabilmektedir. Çocuk bir zaman sonra gerçek ile filmler arasındaki ayırımı kaybetmekte ve günlük hayatta film kahramanı gibi davranmaya başlamaktadır. Bu da zihinsel gelişim bozukluklarına yol açabilmektedir.
  • En yaygın teknolojik alet televizyon olmasına rağmen son yıllarda cep telefonunun olmadığı ev hatta birey kalmamıştır. Ebeveynlerin her ikisinin de çalışması sebebiyle gün içinde çocukla haberleşme zorunluluğu doğduğundan neredeyse her çocuğun kendisine ait bir cep telefonu bulunmaktadır. İşte bu durumda cep telefonunu amacı dışında kullanma ve bundan olumsuz etkilenme söz konusu olabilmektedir.
  • Tabi ki teknolojinin zararları denilince bilgisayar ve interneti saymamak olmaz. Zira hem en geniş kapsamlı bilgi hem de en zararlı içerikler internette bulunmaktadır. Ayrıca bilgisayar ekranına uzun süre dikkatli bakmak gözlere zarar verdiği kadar çocukların zihinsel gelişimlerini de yavaşlatmaktadır.
  • Televizyon, telefon, bilgisayar ve internetin çocuklar için de kimi zaman gereklilik olduğu, ancak ailenin kontrolü dışında kaldığında ciddi problemler yaratacağı açıktır. Böyle durumlar için birkaç öneri vermek yerinde olacaktır. İki yaşından küçük bebeklere neredeyse hiç televizyon izletmemek, iki yaş sonrasında ise annenin daha önceden izleyip içeriğinden haberdar olduğu çizgi filmleri kısa süreli olarak izletmesi faydalı olabilir.
  • Çocuklarda cep telefonunun zorunlu olduğu durumlarda mümkünse fonksiyonu en az olan telefonların tercih edilmesi, yani sadece arama ve mesaj için kullanılması ve akıllı telefonlar için ortaöğretim döneminin beklenmesi gerekmektedir. Orta öğretim çağındaki çocuklar için internet ve bilgisayar saatlerinin yine ebeveynler kontrolünde tutulması ve internetin yetişkinlere özel içerikler için ebeveyn kilidinin olması hayati önem taşımaktadır.

Tehlikeli Durumlarda Çocuklara Yardım İstemesi Nasıl Öğretilir? adlı makalemizi okudunuz mu?

1 YORUM

CEVAPLA