Çocuklar Kış Aylarında Nasıl Giydirilmeli?

0
982

Havaların soğumasıyla ebeveynleri tedirgin eden çocukların kışın nasıl giydirilmesi gerektiği konusu tekrar su yüzüne çıkmıştır. Acaba çocuğum üşür mü diye çocuğu dışarı çıkarmamak mı doğru yoksa doğru giydirerek dışarı çıkarmak mı?

Hareketlerini sınırlanamayan yazlık kıyafetlerden sonra kalın kıyafetler giymek zorunda kalan çocuklar üst üste birçok kıyafet giydiklerinde sıkılıp zorluk çıkarabilirler. Şapka, atkı, bere, eldiven, kalın kazaklar çocukların sevmediği ve bunaldığı kıyafetler ve aksesuarlardır.

Bebeklerde Ve Çocuklarda Üşüme

Bebekler henüz yağ tabakalarının oluşmaması nedeniyle korumaya muhtaçlardır. Bu sebeple ailelerin üstlerine titremesi çok normaldir. Ebeveynler sürekli acaba bebeğimiz üşüyor mu diye düşünürler. Burnu ve parmakları soğuk olduğunda genelde sarılıp sarmalanan bebekler aslında gerçekten üşümüyor olabilir. Bunu anlamak için basit bir yol vardır. Bir ateş ölçer ile bebeğin koltuk altından ısısının ölçülmesi gerekir.

Adorable Boy ready for Christmas
Adorable Boy ready for Christmas

Eğer çocuğunuzun vücut ısısı 36 ve 37,2 derece arasında ise bu normaldir ve sarıp sarmalanmasına gerek yoktur. Eğer 36 derecenin altında ise bir kat daha giydirilmelidir. Eğer yüksek ise daha ince kıyafetler giydirilmesi ve bulunduğu ortamın sıcaklığının kontrol edilmesi gerekir.

Yeni doğan bebeklerde ise durum daha hassastır. Bünyeleri çok zayıf olan bebeklerin dışarı çıkarılırken rüzgar ve soğuk havadan korunmaları gerekmektedir. Bunun için basit bir rüzgarlık ve battaniye kullanılabilir.

Çocuklar Evde Nasıl Giydirilmeli

Bebekler ve çocuklar çok sıcağı sevmezler. İlk üç ayın içerisinde olan bebeklerin soğutma bezleri çalışmadığından kendilerini soğutamazlar ve sıcaktan rahatsız olurlar. Çocukların ve bebeklerin metabolizmaları yetişkinlerden hızlı çalıştığından uyurken üstlerini örtmemek gerekir. Kışın pamuklu bir pijama ve çorap giydirilerek bebeklerin rahat ve sağlıklı bir uyku süreci yaşamaları sağlanır.

Çocukların Kat Kat Giydirilmesi Doğru mu?

Bilinenin aksine çocukların kat kat giydirilmesi doğru değildir. Alta bir body üste pamuklu bir tişört veya pijama tercih edilebilir. Çocuklar kat kat giydirildiğinde terleyebilir ve daha çabuk hasta olabilirler bu sebeple çocukların ve bebeklerin kat kat giydirilmesi doğru değildir.

Çocukların kıyafetleri seçilirken kumaş yapısına dikkat etmek gerekir. Özellikle kışın pamuklu kıyafetler tercih edilmesi gerekir. Doğal malzemeler kullanılan kıyafetlerin tercih edilmesi gerekirken hava aldıran kıyafetlerin seçilmelidir.

Tek parça kalın bir kıyafetin aksine ince kıyafetlerin üst üste giydirilmesi daha doğrudur. Ancak bu kat kat bir sürü kıyafetin giydirilmesi demek değildir. Bir zıbın üstüne bir body tercih edilirse daha doğru olacaktır. Tabii ki bu belirlenirken çocuğun bulunulduğu ortamın sıcaklığı önemlidir.

Çocuklar Dışarıda Nasıl Giydirilmeli?

Çocuklar dışarı çıkarılırken evde giydiklerine ek olarak yağmur ve soğuk geçirmeyen bir mont veya tulum giyebilirler. Terlemelerine ve üşümelerine engel olacak kıyafetler seçilmelidir. Çocuğun üşümesi ne kadar hastalığa sebep olacaksa terlemesi hastalanmasına neden olacaktır. Tek parça kalın bir kıyafet yerine ince ama üst üste iki veya üç parçanın giydirilmesi daha doğrudur.

 

YORUMSUZ

CEVAPLA