Çocuk Gelişiminde Sporun Faydaları

0
960

Spor her yaştan genç, yaşlı, kadın, erkek herkes için sağlık önkoşuludur ve koşulları her ne olursa olsun her bireyin yapabileceği bir spor vardır.

Erken Yaşta Spora Başlamanın Sağlığa ve Gelişime Fiziksel Faydaları

Spor; her yaşta gerekli ve faydalıdır. Ancak çocuklukta başlanan spor vücudun çok daha atletik olarak gelişimini sağlar ve genetik yolla getirilen kısa boy, tıknaz vücut gibi özelliklerin izlerini silmeye yardımcı olur. Ayrıca spora çocuklukta başlayanların metabolizmalarının ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu ve bu sayede hastalıklara karşı daha güçlü oldukları bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Spor yapanların oksijen alma kaliteleri yüksek olduğundan kalp ritimleri düzenli seyreder, kalp rahatsızlığı riski azalır ve yaşam kaliteleri artar. Spor yapanların tansiyon, şeker ve kolesterol problemleri yaşama riski çok düşük olduğundan günümüzde hemen her orta yaşlı bireyde karşılaşılan hastalıklar spor yapanlarda görülmez.

Çocuklukta Spora Başlamanın Sosyal Gelişime Faydaları

Çocuklukta spora başlayanlar, yaşıtlarına göre daha özgüven sahibi ve sosyal kişilikler geliştirirler. Takım ve birlik olma ruhunu sporla kazandığından okulda, işte, mahallede bir toplulukta uyulması gereken kuralların, davranış biçimlerinin farkında olarak hareket eder. Okulda bir topluluk karşısında kendisini ifade etmekten çekinmez ve kolaylıkla arkadaşlık kurar. Zira sporcu kimlikler okullarda her daim popülerdir. Yapılan spor salon ya da sokak sporu olsun, toplu olarak giyinme, soyunma, duş alma, koşma, düşme gibi durumlarla sıkça karşılaşan çocuğun utanma, çekinme, her şeyden rahatsız olma gibi bir duygusal problem yaşanmaz. Çocukluktan itibaren spor yapanlar sürekli bir topluluk içinde olduklarından öfke ve saldırganlıklarını kontrol etmeyi öğrendiklerinden sosyal yaşamda daha başarılı olurlar.

Çocuklukta Spora Başlamanın Akademik Başarıya Etkileri

Spor, her şeyden önce mücadele ve en iyi olmak, başarmak demektir. Bu sebeple sporcu çocuklarda başarma duygusu ve tutkusu sadece spor müsabakalarında değil, okulda ve işte de ön planda olacaktır. Spor bireye sorumluluk duygusu kazandırdığından, sportmen çocuk, okulda verilen ödevlere sorumluluk bilinciyle yaklaşıp, mutlaka zamanında yapmaya özen gösterecektir. Ayrıca sporda tüm fazla enerjisini atan çocuk, eve geldiğinde biraz dinlendikten sonra rahatlıkla masada ödevlerini başında oturabilecektir. Spor yapmayan çocuklar, okulda ve evde dört duvarın arasında kapalı kaldıklarından, ödevlerinin başında on, on beş dakikadan fazla oturamamaktadırlar.

cocuk ve futbol cocuk gelisimi

Çocuklukta Başlanan Sporun Hayat Kurmaya Ve Düzenli Yaşama Katkıları

Küçük yaşta spora başlayan çocuklar; erken yatma, erken kalkma, spor çantasını hazırlama, her yere yetişebilme, acıktığında hızlıca karnını doyurma gibi özellikleri doğal süreçte edinirler ve hayatlarının tüm alanlarında uygularlar. Böylece erken yaşta spora başlayan bir öğrenciyi uyandırmak için sabahları çabalaması ya da çantasını hazırlaması için uyarması gerekmez. Zira spor bir hayat düzeni kazandırır. Spora çocuklukta başlayanlar disiplinli olmayı, yorulunca şikâyet etmemeyi, her zaman daha iyisini yapmak için çabalamayı ve asla pes etmemeyi hayat felsefesi haline getirirler.  Ayrıca spor yapan çocukların çevresindeki arkadaşları da genellikle sporcu gruba ait olduklarından ve enerjilerini sporla attıklarından sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı zararlı maddeler kullanma olasılığı çok düşüktür.

YORUMSUZ

CEVAPLA