Cinsel İlişki Sırasında Çocuklara Yakalanma Durumu

1
2052

Çocuk olduktan sonra, anne babalar cinsel ilişki konusunda tedirginlik yaşarlar. En istenilmeyen durum, çocuğun cinsel ilişkiye şahit olmasıdır. Böyle bir durumda anne babalar tedirginlik, utanç gibi karmaşık duyguları bir arada yaşayarak ne yapacaklarını bilemezler. Cinsel ilişki sırasında çocuklarına yakalanan çiftlerin genellikle çocuklarıyla aynı odada uyuyan çiftler olduğu ortaya çıkmıştır. Çocuğun odasının ayrı olması, önemlidir. Fakat böyle bir imkan yoksa dikkatli olunmalıdır. Cinsel ilişkiye şahit olan çocuğun yaşı önemlidir. 3 yaşından küçük çocuklar genellikle cinsel ilişkiyi algılayamazlar. Fakat daha büyük çocuklarda cinsel ilişkiye tanık olmak korkuya kapılmasına ve travmaya neden olabilir. Böyle bir durumda çocuğun yaşına, cinsel ilişkinin ne kadarına şahit olduğuna bağlı olarak uygun dille açıklama yapılmalıdır. Açıklama yaparken sakin olunmalı, çocuğun anlayacağı şekilde detaya girmeden uygun bir açıklama tercih edilmelidir.

Doğum Sonrası Cinsel Hayat

Çocuk olduktan sonra her evli çiftin cinsel hayatı etkilenmektedir. Eskiden evde yalnız olan çift, çocuk olduktan sonra cinsel hayatta kısıtlamalara giderler. Özellikle çocukla aynı odayı paylaşan ebeveynler cinsel ilişki sırasında büyük sorunlar yaşamaktadır. Çocuk olduktan sonra çiftler, cinsel hayatlarında belirli düzenlemeler yapmalılar, kendilerine göre en rahat olabilecekleri ve en uygun zamanları göz önünde bulundurmalılardır. Cinsel hayatta, tıpkı diğer ihtiyaçlar gibi evlilik hayatının devam edebilmesi için gereklidir.

cinsel-hastaliklar-crop

Cinsel Hayat Çocukla Nasıl Konuşulmalıdır?

Eğitim evde başlamaktadır. Eğitim denilince akla sadece genel kurallar ve okuma yazma öğrenmek gibi eğitimler gelmemelidir. Çocuğun vaktinin çoğunu evde geçirdiği 3 ve 5 yaş arasında cinsel kimlik oluşmaktadır. Bu dönem önemlidir. Bu yaş aralığındaki çocuklar olayları çok net kavrayamasalar da çevrelerinde en sık gördükleri anne babalarını sürekli gözlemlerler. Böylece bir süre sonra çocuk ebeveynlerini taklit etmeye başlar. Cinsel kimlik oluşumunda çocukla konuşulmalıdır. Bu dönemde cinselliğe merak duymaya başlayan çocuklar kadın ve erkek arasındaki farklılıkları merak eder. Sıklıkla ben nasıl oldum gibi sorular sorabilir. Bu tür cinsel içerikli sorular karşısında azarlanmadan, kaba bir şekilde çocuğa açıklama yapılmalıdır.

Yatakta Yakalandığınızda Ne Yapmalısınız?

Eğer çocuk sizi cinsel ilişki sırasında yakalarsa, korkuya kapılır. Cinsel ilişkinin ne olduğunu bilmeyen çocuk bunu anne ve babası arasında olan bir çeşit şiddet sanarak korkacaktır. Çocuklar böyle bir durumda çok korktukları için soru sormayabilirler. 3 yaşından küçük bir çocuğa yakalandığınızda açıklama yapmayabilirsiniz. Fakat daha büyük yaşlardaki çocuklarla mutlaka konuşulmalıdır. Bu durumun çocukta korku, cinsel kimliklere karşı ön yargı, anne babaya kızgınlık oluşturmamasına dikkat etmelisiniz. Açıklama olarak anne babaların birbirlerine sarılarak uyuduğunu eğer çıplak yakalandıysanız bazen çıplak yatmak istediğiniz gibi açıklama cümleleri kurmalısınız. Çocuğa ayrıntı verilmemeli, çocukta gördüğünün doğal bir durum olduğuna ve korkulmasına gerek olmayan bir durum olduğu açıklanmalıdır.

1 YORUM

CEVAPLA