Çiftler Boşanacaklarını Çocuklara Nasıl Söylemeli?

0
776
Hispanic girl with hostile parents

Boşanma günümüz modern toplumunun en sık yüz yüze geldiği problemlerden biri olagelmektedir. Eşlerden ikisinin de çalışması ve yoğun iş temposu ve stresiyle boğuşması, değişen beklentiler, maddi, manevi buhranlar evlilikleri çıkmaza sürüklemektedir. Bir şeyleri yoluna koymaya çalışarak geçen bir süreden sonra eşler kaçınılmaz sona gelir. Belli bir zaman kendisine bile itiraf edemediği boşanma kararını eşine açıklamak durumunda kalan birey için süreç daha hızlı ve karmaşık ilerlemeye başlayacaktır.

Çiftler Ne Zaman Gerçekten Boşanmaya Karar Verirler?

Evliliklerde kavga, tartışma ve tahammülsüzlüğün yaşandığı durumlar olağan karşılanabilir. Zira yirmi, otuz yaşına kadar farklı bir aile, farklı bir kültür ve farklı bir eğitim ortamında yaşamış iki bireyim aynı evde yaşamaya alışması bile bir mucizedir aslında. Bu sebeple ufak tefek anlaşmazlıklar göz ardı edilebilmekte, ancak daha büyük problemlerde her iki taraf da gardını almaktadır. Eğer sevgi azalmış ya da bitmişse ve çocuk yoksa boşanma çok büyük sıkıntı değildir. Ancak bir veya birkaç tane çocuk varsa, artık boşanma bir güç savaşı, karakter yarışı haline gelir.

Boy covering ears with hands while his parents arguing in the background

Bu gibi durumlarda büyük hayallerle evlenen kişiler mutsuzluğunun sebebini karşı tarafa yüklediği için, onu mutsuz etmek ister ve en can acıtıcı nokta olan çocuğu kullanır. Oysa çocuğun mutsuz olduğu her türlü boşanma kombinasyonu doğrudan hem anne hem de babayı mutsuz etmektedir. Yani eşler karşılıklı olarak birbirlerini ezmeye çalışırken aslında çocuklarını zedelerler. Tabi ki burada bahsedilen durum, problemli ve karşılıklı olarak istediğini elde edememiş çiftler için geçerlidir. Bunun tam tersi olan ebeveynler de vardır.

Hayatını ve ilerde yaşamak istediklerini gerçek bir yetişkin gibi gözden geçirip, eksi ve artıları göz önünde bulundurup kararlar alan ve hayatının devamını eşiyle geçirmek istemeyen çiftler boşanma kararını çok daha kolay ve sancısız alabilmektedirler. İşte böyle durumlarda çocuklar da sıkıntı yaşamamaktadırlar. Anne, baba kararlı ve tutarlı davrandığından çocukların kabullenmesi ve kendi mantık çerçevelerine oturtabilmesi daha kolay olabilmektedir. Doğru zaman ve doğru yaklaşımla söylendiğinde ebeveynlerin boşanması çocuk için kâbus olmaktan uzaklaşır.

Boşanma Kararını Açıklamak İçin En Uygun Ortam Hangisidir?

Çocuklara boşanma kararını açıklama zamanı ve ortamı tamamen çocukların yaşları ve içinde bulundukları psikoloji ile ilgilidir. İki ve sekiz yaş civarındaki çocuklara bir pedagog veya psikolog yardımıyla açıklanan boşanma kararının çocuk için daha kabullenilebilir bir olgu olduğu düşünülmektedir. İki yaşından küçük çocuklarda zaten tam olarak aile ve birliktelik kavramları oturmamış olduğundan anneyi her an yanında görmesi bir nebze yeterli olabilmektedir. Ancak sekiz yaş üzerindeki çocuklarda anne baba boşanmasının çok daha karmaşık bir psikoloji yarattığı tezinden dolayı, bu yaşlardaki çocuklar için süregelen bir psikolog yardımı gerekmekte ve belki de ergen terapistinden destek almak gerekmektedir.

Tabi bu anlatılanlar normal bir ev ortamındaki çocuğun, anne babasının boşanmasından nasıl etkileneceği düşünülerek oluşturulmuştur. Zaten ev ortamı fazlasıyla huzursuz olan, evde mutsuz olan ve anne, babanın anlaşamadığı ve hatta bazı durumlarda eşlerden birinin şiddete maruz kaldığı durumlarda, çocuklar boşanmayı bir kurtuluş ve ferahlama olarak göreceklerdir. İşte böyle ortamlarda açıklanan boşanma kararı çocuk için bir kurtuluş ilanıdır. Çünkü anne, baba kendi egolarıyla uğraşırken çocuğun tüm bunları dışarıdan, çıplak gözle izlediğini fark etmezler bile, oysa ki çocuk zaten boşanma kararını onlardan önce vermiştir.

Çocuğum İstediğini Alamayınca Ağlıyor. Ne Yapmalıyım? adlı makalemizi okudunuz mu?

YORUMSUZ

CEVAPLA