Çalışan Anneler Çocukları İle Nasıl Vakit Geçirmeli?

0
875

Çalışan anne olmak, sorumlulukları zaten oldukça fazla ve zor olan anneliği, iki kat daha zorlu hale getiren bir durumdur. Çalışan annelerin, en büyük eksiklik hissettikleri konu; çocuklarından uzak kalmalarıdır. Bu yüzden, birlikte geçirilen o kısa zamanı, en iyi şekilde geçirmenin yollarını ararlar.

Çalışan Annelerin Ev İşleri ve Çocuk Arasında Kalması

İnternette dolaşan pek çok hikâye, annesi çalışan çocukların, annelerine yazdıkları ilgi ve sevgi bekleyen mesajlarla dolu mektuplardan oluşur. Bütün gün iş yerinde çalışan anne, eve geldiğinde de bir eş, bir ev hanımı ve bir anne olarak beklenenleri yapmaya çalışır. Fakat kısıtlı zamanını yapılması gereken işlere bölerken, dünya üzerinde kendisine en çok ihtiyaç duyan varlığı, çocuğu unutur. Bu durum, o kadar da gerçek üstü bir durum değildir. Çalışan annelerin çoğunun başına gelen, ne yazık ki çoğu zaman da fark edilmeyen bir durumdur. Ta ki, çocuğun okulundan öğretmeni arayarak, “çocuğunuzun sorunları var” diyene kadar. Çözüm oldukça basittir; ev işlerini, çocuk uyuduktan sonra yapmak…

65764901_babies-wallpaper-104

Bu durum, yapılması çok zor bir hale gelebilir, işler yetişmeyebilir. İşlerin yetişmemesi, sağlıksız ve ilgi eksiliği ile büyüyen bir çocuğun yaşadıklarından daha önemli değildir. Gerekirse, ev işleri için bir yardımcı tutulabilir ya da bazı işlerin aksamasına göz yumulmak zorunda kalınabilir. Hiçbirinin yapılamadığı bir durumda, ev işleri ve çocuklarla geçirilecek zaman, aynı ana sıkıştırılabilir. Örneğin; mutfağın toplanması ve bulaşıkların yıkanıp, yemek yapılması gerekiyorsa; aynı anda çocuğun, mutfak masasında ödevleri yapması ve annenin kendi işlerini yaparken, arada çocuğunun ödevlerine yardımcı olması sağlanabilir. Ödev yapacak yaşta değilse, çocuğun ev işlerini oyun gibi görmesi sağlanarak, birlikte işler yapılabilir. Mesela; yemek yapılırken, bazı küçük işleri çocuğun yapmasına izin verilebilir, bu arada da sürekli kendisiyle konuşulabilir.

Çalışan Anne Çocuk İlişkisi

Pek çok çalışan anne, çocukları ile yeterince ilgilenemediği ve ileride bu eksikliğin, çocuğun karakterini olumsuz etkileyeceğinden korkar. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; çalışan annelerin çocukları, anneleri çalışmayan çocuklara nazaran; daha fazla kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde durabilen, sağlam karakterli yetişkinler haline gelmektedir. Evde sürekli annesiyle vakit geçiren çocuk, işlerin kendisi için yapılmasına alışmıştır. Bir sorunla karşılaştığında, o sorunu çözmeye yeltenmeden, annesinden çözüm bekler hale gelen çocuk, aynı tutumunu, okul ve iş hayatında da gösterme eğiliminde olacaktır. Çalışan anneler, evde çocukları ile geçirdikleri kısa zamanı kaliteli hale getirerek sorunu çözebilirler. Kaliteli hale getirmekten kasıt; birlikte bir şeyler üretmek, çocuğun ilgi alanları hakkında sohbetler etmek, birlikte resim yapmak veya tamamen her şeyi bırakıp birlikte yürüyüşler yapmak olabilir. Anne, durumdan dolayı eksiklik hissederek yaşamaya devam ettiği sürece, ister istemez aynı hisleri, çocuğun da yaşamasına sebep olacaktır. Bu kısa süreden önce anne tatmin olmalıdır ki, çocuğu da tatmin edebilsin.

YORUMSUZ

CEVAPLA