Boşanmayı Gerektirecek Nedenler

1
861

Günümüz toplumunun en önemli problemlerinden biri sıkça görülen boşanmalardır. Evlilik hem çok güzel hem de yürütmesi çok zor bir birlikteliktir. Kişileri evliliğe götüren koşullar yavaş yavaş kaybolduğunda ve beraber yaşamak zorlaştığında boşanmalar kaçınılmaz olmaktadır. Oysa sayısız hayal ve umutla başlayan evliliklerin nasıl olup da bir celsede bittiği sorusu tartışıla gelmektedir. Sebepler farklı ve çeşitli olsa da her boşanma bir yıkımdır aslında. Zira psikolojik araştırmaların sonucuna göre; en hayattaki en büyük bunalım sebebi ölüm, bunun bir adım altındaki sebep ise boşanmadır. Yani ister severek, isterse nefretle boşansın her iki tarafta da bir buhran meydana gelmektedir. Çiftleri evliliği bitirme noktasına getiren sebepler duygusal, ekonomik ya da sosyal olabilir. Bu sebeplerden bazılarında aslında bir çıkış noktası bulmak mümkündür.

Hangi Evlilik Problemleri Çözülebilir?

Özellikle maddi problemlerden ve çıkmazlardan kaynaklanan problemlerde boşanma yolunu seçmek çok da akıllıca değildir. Zira ekonomik durumu düzeltmek ve maddi imkansızlıkları gidermek çoğu zaman olanaklıdır. Yani sorun sadece para ise, daha çok çalışılarak, eşlerden biri çalışmıyorsa az karlı da olsa bir iş bulunarak ya da giderleri azalmaya çalışarak maddi imkanlar daha yaşanabilir bir hale getirilebilir.

Image of young couple having fight
Image of young couple having fight

Evlilik için maddi güç gerekmektedir, ancak gereken bu maddiyatın miktarını ayarlamak da eşlerin karşılıklı anlayışı ile olanaklı olabilmektedir. Tabi bunun için öncelikle eşlerin birbirlerini hala seviyor olmaları gerekir. Problem eşlerin ailelerinden kaynaklanıyorsa, aileleri biraz geri plana atmaya çalışarak ya da en azından evin dışında bırakmaya çalışarak geçinmenin yolları bulunabilir. Zira artık iki kişi evlenmiş ve yeni bir aile kurmuştur. İnsanların annesi, babası her zaman değerlidir. Buna şüphe yok. Ancak evlendikten sonra diğer aile bireylerine yerlerini hatırlatmak ve herkese bir özgürlük sınırı çizmek önemlidir. Bu sayede kimse bir başkasının alanına müdahale edemeyecektir. Hele ki çiftin çocuğu varsa, birbirlerine karşı sorumluluklarına bir de çocuğa karşı olan sorumluluk eklenmiştir. Zira bir çocuğu dünyaya getirmek demek; ona mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ev ve aile ortamı sağlamanın garantisini vermek demektir. Artık bencilce düşünce ve isteklerden uzaklaşıp daha bir olma, birlik olma, beraber yaşama ve yaşlanma çabası içinde olmak gerekmektedir. Tabi ki tüm bunlar eşler arasındaki sevgi, saygı ve çekim gücünün var olduğu durumlar için geçerlidir. Sevgi bitmişse artık yapacak pek fazla bir şey kalmamıştır.

Hangi Koşullar Altında Evliliği Bitirmek Gerekir?

Evliliğin başlama sebebi olan sevgi, ilgi ve eşler arasındaki tensel çekimin bittiği durumlarda, sosyal veya ekonomik koşullar düşünülmeksizin boşanmak her iki taraf için de en iyi seçim olacaktır. Çünkü birbirini sevmeyen, hatta tahammül etmekte zorlanan bireylerin aynı evde yaşamaya devam edip birbirlerine acı çektirmelerinin bir anlamı yoktur. Çünkü kişinin çok sevdiği annesi, kardeşi ile bile aynı evde yaşaması kimi zaman sorun olabilmekteyken, artık hiçbir duygusal yakınlık hissetmediği biriyle aynı ortamda hayat sürmeye çalışması kendine ve karşısındakine haksızlık ve eziyetten başka bir şey değildir. Yani sevgi bittiyse evlilikte bitmelidir.

Vajinismus Sorunu İle Hamile Kalmak Mümkün Mü? adlı makalemizi okudunuz mu ?

1 YORUM

CEVAPLA