Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

0
536
Uyuyan Bebekler
Uyuyan Bebekler

Birçok aile yeni doğan bebekleri ile ilgili akıllarına takılan birçok soru sormaktadırlar. Bu bölümde anne ve babaların akıllarına takılan sorulardan en çok sorulanları tespit edip bu konu üzerine bilgi vereceğiz.

UYKUDA BEBEK ÖLÜMÜ

Uykuda bebek ölümü konusunu birçok anne ve babanın korktuğu bir konu olarak nitelendirebiliriz. Eski zamanlarda, şimdi ki zamana göre daha fazla olarak bebekler uykuda hayatlarını kaybediyordu. Bu ölümler nedeniyle yapılan kampanya ve kılavuzlar neticesinde uykuda bebek ölümlerinin sebepleri iyice tespit edilmiş olup bu konuda en aza indirilmiştir. Lakin bir anne veya baba iseniz aşağıdaki önerileri dikkate almanız gerekmektedir.

  • Bir bebeğin uyuması için en güvenli yol ilk altı ay ile birlikte aynı odada bir karyola üzerinde uyumasıdır.
  • Bebeğinizi karnı üzerine değil de sırt üstü yatırın.
  • Bebeğinizin başı sola yatırılmalı ve karyolanın üstü kapanmamalıdır. Bacakları karylanın ucuna dokunacak şekilde onu yatırabilirsiniz. Bu battaniyenin altından kaymasını önler.
  • Bebeğinizin yakınlarında kimsenin sigara içmesine izin vermeyin.
  • Bebeğinizin çok fazla ısınmasını engelleyin.
  • Bebeğinizin yatakta sizinle birlikte uyumasına izin vermeyin.
  • Çok yorgun olduğunuzda uykuya dalmamanız için bebeğinizi yatakta beslemeyin.
  • Bir koltukta bebeğinizle birlikte uyumamalısınız.

Eğer yukarıdaki önerileri takip ederseniz bebeğiniz ona verebileceğiniz en iyi bakımı alıyor demektir ve bundan sonra onu rahatsız eden her konuda hemen endişelenmenize gerek yoktur.

BEBEĞİNİZ NEREDE UYUMALI?

Her ne kadar araştırmalar bebeğinizin en iyi şekilde uyuması için onu ayrı bir karyolaya koymanız gerektiğini söyleseler de bazı bebek bakım uzmanları buna karşı çıkıyor ve hem bebeğin güvenliği hem de anne bebek ilişkisi için bebeğinizle yatmanızı öneriyorlar. Onlara göre bebeğin kendisin, güvende hissetmesi için annesine yakın olmalı ve onu bu konfordan mahrum bırakmak onu rahatsız edebilir.

Bizce,, normal, sağlıklı ve tün ihtiyaçları karşılanmış bir bebek nereye koyarsanız koyun hemen uyur. Eğer karyolasında rahat uyumuyorsa tüm ihtiyaçları karşılanmamış demektir ve bu durumda sorunu çözmek için ne olduğunu bulmalısınız. Eğer sorun bulmadan onu yatağınıza alırsanız belki ağlamasını durdurabilirsiniz ama bu sorunu çözmenin en iyi yolu değildir ve aynı zamanda bu mevcut güvenlik kılavuzlarına da uygun değildir.

YORUMSUZ

CEVAPLA