Bebeklerde Olabilecek Hastalıklar

0
393
bebek hastalıkları, bebeklerde sıklıkla rastlanan rahatsızlıklar, isilik, bebeklerde diş çıkarma

Bebeklerde Olabilecek Hastalıklar

Bebeklerin doğduğu andan itibaren beraberinde bir takım sorunları getirmektedir. Bebeklerde görülen bu rahatsızlıkların bazıları önemli olmamakla beraber bazıları da mutlaka doktor kontrolünde muayene edilmeli. Hemen telaşa kapılmamak için sizden tecrübeli birilerine bebek hastalıkları ile ilgili danışabilir ve daha sağlıklı bir loğusa dönemi geçirebilirsiniz. Peki, bebeklerde olabilecek hastalıklar nelerdir?

bebek hastalıkları, bebeklerde sıklıkla rastlanan rahatsızlıklar, isilik, bebeklerde diş çıkarma

Gaz Sancısı

Özellikle yeni doğan bebeklerde sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biri gaz sancılarıdır. Bebeğin gaz sancısı olduğunu rahatsız bir şekilde ıkınarak ağlamasından veya rahat duramamasından anlayabilirsiniz.

Tedavisi: Gaz sancıları için ağrı kesici fitil en işe yarar ve çabuk tedavilerden biri. Ayrıca bebeğinizin karnına ve sırtını ovalamak veya ılık duş aldırmak da gaz sancısına iyi gelmekte.

Konak- Kafa Derisi Kabuklanması

Yeni doğan bebeklerin çoğunda görülen bir diğer rahatsızlık konak yani kafa derisi kabuklanması. Kafa derisinde kuru beyaz pulların bulunması ile kendini belli eden bu hastalık endişe edilmemesi gereken bir problemdir.

Tedavisi: Kabukların gitmesi için bebeği banyodan önce zeytinyağı ile 5-10 dakika kadar ovalayıp sonrasında ılık duş aldırabilirsiniz. Bu işlemi kabuklar geçinceye kadar haftada 2 veya 3 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Diş Çıkarma

Bebeklerde görülen rahatsızlıkların belki de anne babaya en zor gelenlerinden biri de diş çıkarmadır. Çünkü diş çıkarma döneminde bebekler oldukça huysuz olur ve çoğu zaman ateşi yükselir. Ayrıca diş etleri kızarabilir ve kabarmalar meydana gelebilir. Diş çıkarma herhangi bir hastalık olmadığı için bir diş eti kaşıyıcısı ile bu tatlı problemi en kolay yoldan çözebilir ve bebeğinizi daha da mutlu edebilirsiniz.

Pişik ve İsilik

Bez kullanan her bebeğin sorunu pişik ve isiliklerdir. Özellikle bebeğin poposunda görülen kırmızı kızarıklar korkulması gereken bir durum değildir. Bebek bezi kullanımı bu durumu ortaya çıkarmaktadır.

Tedavisi: Pişik ve isiliğin geçmesi için bebeklere ılık duş aldırmak faydalı olacaktır. Ayrıca son zamanlarda kullanımı oldukça yaygın olan sıvı pudralar da pişiğin geçmesine epey bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca bebek bezinin sıklıkla değiştirilmesi gerekmekte ve her değişiminde gerekli özeni göstererek temizliğinin iyi yapılması gerekmektedir.

YORUMSUZ

CEVAPLA