Bebeklerde Gaz Sancısı Problemi

0
673
Bebeklerde Gaz Sancısı Problemi
Bebeklerde Gaz Sancısı Problemi

Neredeyse bütün anne ve babaların uykusuz kalmasına sebep olan bebek ağlamalarının temel sebebi, oluşan gazlardır. O gazlar çıkartılmadığı sürece huzursuz ve sürekli ağlayan bebekler yüzünden anneler özellikle bu konu üzerinde oldukça yoğun bir taktik denemesi yapmaktadırlar.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nedir?

Bebeklerde gaz sancısı problemi doğumun 2 ile 3 hafta sonrasında başlayıp yaklaşık 3.5 ay gibi bir süre devam eden ve 4.ayın sonunda vücudu terk eden bir problemdir. Gaz oluşumunun tek bir nedeni yoktur. Beslenme düzeni ve alışkanlığında, yediği yiyecekte ortamdaki aldığı havadan kaynaklı olarak bir çok farklı nedenden gaz problemleri bebekleri ve bebeklerin ebeveynlerini oldukça zor duruma sokmaktadır.

Gaz Probleminin Soyut Hali: Hava Yutmak!

Bu problem büyük insanlarda dahi gaz problemine neden olurken, minik bedenler bu durumdan daha fazla etkilenmektedir. Eğer bebeğiniz emzirme esnasında meme ucunu tam ağzına almadan sütünü içmeye çalışıyorsa, o sırada hava kabarcıklarını da yutarak midesini gaz ile doldurur. Böyle bir durumda gaz problemi yaşanması kuvvetle ihtimaldir. Bunun dışında bebeğiniz emzirilirken sütü hızlıca emmeye çalışıyorsa bu durumu engellemeniz gerekmektedir. İyi bir beslenme şekli ile bebeğinizin hava yutmasına engel olun. Eğer bebeğiniz meme ile değilde biberon ile besleniyorsa, biberon deliğinin iyi ayarlanması gerekmektedir. Eğer biberon deliği fazladan büyük açılmış ise eğer böyle bir durumda karnı gaz dolar.

Gaz Çıkarma Egzersizleri Yapın!

Bebeğinizi besledikten sonra onu kucağınıza alarak sırtını 5 ile 10 dakika arasında ovalayın. Böylece bebeğiniz her beslenme sonrasında gaz problemini ya çok az yaşayacaktır, ya da hiç yaşamayacaktır. Böylece hem bebeğiniz hem siz oldukça rahat etmiş olursunuz.

Anneler Beslenmeye Dikkat Etmeli!

Anneler, beslenmelerine oldukça dikkat etmelidirler. Çünkü yedikleri yiyecekler süt oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Eğer kuru fasulye, soğan, limon, kafein, kepekli yiyecekler gibi gaz yapan yiyeceklerden yediği zaman, emzirilen bebekte bu durumdan etkilenmektedir. Ayrıca en çok gaz yapan nedenlerden biri de hareketsizlik durumudur. Bebeğinize yaptıracağınız uygun jimnastik hareketleri ile bebeğinizin gaz problemini giderebilirsiniz.

YORUMSUZ

CEVAPLA