Bebeklerde Ek Beslenmeye Ne Zaman Ve Hangi Yiyeceklerle Başlanmalı?

1
611

Bebekler için en sağlıklı ve doğal olanı hiç kuşkusuz ki, ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmektir. Bu hem bebeklik ve çocukluk hem de yetişkinlik dönemi için çok önemlidir. Çünkü sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi daha iyi geliştiğinden, yetişkinlik yıllarında solunum yolları rahatsızlıkları ve nefes darlığı problemleriyle karşılaşma oranı düşüktür. Ayrıca anne sütü doğal vitamin, mineral ve kalsiyum deposu olduğundan anne sütü alan bebeklerin vücutlarının daha sağlıklı geliştiği, boy ve kilo sorunu yaşamadığı uzmanlarca belirtilmektedir. Bu sebeple anne adaylarının anne sütünün önemi ve arttırılması konusunda bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Mademki anne sütü bu kadar değerli bu sütü arttırmak için annelerin beslenmelerine çok dikkat etmeleri ve stresten uzak durmaları gerekmektedir. Özellikle ilk altı ay su, maden suyu, evde sıkılmış meyve suları, ayran ve kefir tüketimine dikkat etmek, gazlı, asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durmak şarttır. Ayrıca beyaz ekmek yerine tam buğday ya da çavdar ekmeği, pirinç yerine bulgur, kızartma ve kavurma yerine haşlama ve ızgara tercih etmek anne sütünün hem miktarını hem de kalitesini arttıracaktır. Bir de bol bol sebze ve bakliyat çorbaları içmek, her öğüne mutlaka büyük bir kâse çorbayla başlamak hem diğer yemekleri daha az tüketmek hem de sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmak adına çok önemlidir. Bu noktalara dikkat edilerek geçirilen altı ayın ardından birçok soru işaretini barındıran ek gıdalar karmaşası ile baş başa kalınır.

beslenme_ek_gidalar_21

Bebeklerde Ek Gıdalara Nelerle Başlanmalıdır?

Bebeklerde ek gıdalara ilk altı ayı doldurmadan başlanmaması gerektiği tüm uzmanların ortak görüşüdür. Ancak anne sütünün olmadığı, annenin hayatta olmadığı, bebeğin herhangi bir sebepten dolayı anne sütü alamadığı durumlarda bebek doğar doğmaz mamalara başlamak durumundadır. Aksi durumlarda yani her şeyin normal seyrettiği süreçte anne ilk altı ay sadece anne sütü verir, altı ayı doldurunca öncelikle kahvaltıda çok az haşlanmış yumurtanın sarısı, öğütülmüş ceviz ve pekmez karışımı, toplamda yarım çay bardağı kadar bebeğe yedirilmeye çalışılır. Ara öğün olarak salatalık veya havuç blender yardımıyla ezilip yine yarım çay bardağı kadar verilir. Akşam içinse yoğurtlu sebze veya bakliyat çorbaları verilebilir. Bunlara ek olarak evde mayalanmış yoğurtlardan mutlaka günde iki kez küçük miktarlarda yedirilmelidir. Ancak anne sütü alan bebeklere, bir buçuk yaşına kadar kesinlikle inek sütü verilmemelidir. İnek sütünün anne sütü alan bebeklerde kansızlığa yol açtığı bilinmektedir.

Bu arada mutlaka anne sütüne devam edilmelidir. Çünkü bebek emdikçe süt gelir aksi halde süt kesilebilir. Bir buçuk hatta iki yaşına kadar bebeğin temel besin kaynağı anne sütü, diğer gıdalar ek besindir.

Doğuma Hazırlık Nasıl Olmalı ? adlı makalemizi okudunuz mu ?

1 YORUM

CEVAPLA