Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

0
633
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda, yetişkin bir bireye karşılık olarak her şey daha minimal bir durumdadır. Örneğin burun yapısı bir yetişkin insan ile kıyaslanamayacak derecede daha küçüktür. Bu durumda çeşitli birçok problemlere yol açmaktadır. Örneğin, kış aylarından bahar aylarına geçtiğimiz şu dönemlerde bebeklerde burun tıkanıklığı ve burun akması gibi durumlar ile sıkça karşılaşılmaktadır.

Burun tıkanıklığı sonucunda ise, bebekler anne sütünü emmeye çalışırken hem ağzının hem burnunun kapalı olmasından dolayı emme problemleri yaşamaktadır. Böylece iyi beslenemeyen bebeklerde hem gelişimi açısından hem de organları sağlığı açısından problemler meydana gelmektedir. Bu duruma bir önlem alınmadığı takdirde akciğer solunum kapasitesinde düşme durumlarına kadar varabiliyor.

Bebeklerde Burun Kanallarının Açık Olmasının Önemi!

Bebekler, yetişkin insanlara göre birçok konuda oldukça tecrübesizdir. Örneğin burnunuzu kapattığınız zaman içgüdüsel olarak ağızdan nefes alıp vermeye başlarsınız. Bu durumu içgüdüsel olarak deneyim edinememiş bebekler, burunlar tıkandıkları zaman anne memesinden süt emmeye başladıkları an nefessiz kalma problemleri ile karşılaşabilmektedir. Bu yüzden bebeğinizin  bu tür problemleri yaşamaması için, havayı nemlendirecek küçük oda robotlarından satın alarak, bebeğinizin bulunduğu ortamdaki havayı nemlendirip, ısıtıp bebeğinizin burun kanallarının açılmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Sümkürme Durumu!

Bebekler, yetişkinlere göre öğrenmediği birçok konu olduğu için sümkürme eylemini de gerçekleştiremez durumdadırlar. Yani bir yetişkin insan burnu kapandığı zaman sümkürerek burnunu temizleyebilir. Lakin bunu yaparken, yetişkin insanın kaslarını kontrol edebildiğini unutmayın. Bebeğin hem beden gücü olarak, hem de öğrenemediği daha birçok yaşamsal fonksiyonları göz önüne aldığımızda bebeğimizin sümkürme yapması olağan değildir. Bu durumu gerçekleştirebilmeleri için 2.5 yaşı civarlarında olmaları gerekmektedir.

Bebeklerin Burun Kanalları Nasıl Temizlenir?

Eğer bebeğinizde burun tıkanıklığı gibi bir problem varsa bu durum için uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bebeğinizin burun kanallarını açabilmek için en iyi yöntem, banyo yaptırmaktır. Sıcak ve buharlı yapılan bir banyo sonrasında ortamdaki nem ve ısıdan dolayı burun kanalları içinde tıkanıklığa neden olan mukus yumuşak bir hal alacağından kolaylıkla dışarı çıkmaktadır. Banyo sonrasında kulak çöpü, küçük ince bir peçete veya burun aspiratörleri sayesinde bebeğinizin burun kanallarını açabilirsiniz.

YORUMSUZ

CEVAPLA