Bebek Doğduktan Sonraki 3 Gün!

0
526
Yeni Doğan Bebek
Yeni Doğan Bebek

Eve yeni bir bebek ile gelmek hecan verici olduğu kadar dehşet verici de olabilir. İlk iki hafta bebeğinize kendi başınıza bakma sorumluluğuna alışana kadar yanınızda birisi olacaktır. Bu zamanda;

  • Mümkün olduğu kadar çok dinlenmelisiniz.
  • Mmkün olduğu kadar az ziyaretçi olmalı
  • Bebeğinizin bakımını paylaşmalısınız; iyi bir anne olmak için her şeyi yapmak zorunda değilsiniz!

İLERİYİ PLANLAYIN

Bebeğiniz istemeden önce siz ve kocanız tü besleme ekipmanlarını paketleinden çıkarın ve nasıl çalıştıklarnı öğrenin. Bebeğiniz hastaneden eve gelir geez beslenmek isteyebilir ve si şişeyi nasıl hazırlayacağınızı bilmezseniz daha çabuk stres olursunuz. En iyisi eşinizin sizi hastaneden almadan önce her şeyi ayarlaması ve evde hazır bir şişe tutması olacaktır. Tam olarak organize olmadan önce kartonlarda satılan hazır mamalardan kullanabilirsiniz.

BEBEĞİNİZ DOĞDUĞUNDA;

Birçok bebek doğumun hemen sonrasında beslenmek ister. Uzmanlar size bebeğin ne zaman hazır olduğunu söyleyeceklerdir. Hemşire size bir şişe mama verecek ve bebeğinizin ne kadar süte ihtiyacı varsa o kadar içecektir. Sonra hemen uyuyacaktır. İşte beklemeniz gerekenler;

  • İlk seferinde az yaklaşık 10 – 30 ml süt içecek daha sonra bu süt miktarı artacaktır. Bırakın ne kadar içeceğine kendi karar versin.
  • Doğum sıasnda çok fazla amniyotik sıvı yuttuysa biraz süt çıkarabilir. Bu normaldir e midesi temizlenince bunu yapmayacaktır.
  • İlk 24 sat içnde çok fazla beslenmek istemeyebilir ama daha sonra her 3 4 saatte bir beslenmek isteyecektir.
  • Her beslenmede ayrı bir şişe kullanın, şişeyi bitirene kadar aynı şişeyi vermeyin, bu hiç hijyenik olmaz.
  • Yeterince süt içiyorsa iyi uyuyacak ve günde 5 bez değiştirecektir.

ZİYARETÇİLER!

Yeni bebeği ziyaretçilere göstermek çok hoştur ancak bunu abartmayın. Bir sürü misafiriniz olması hem sizi yorar hem de onu kucağına alan ve onun fotoğrafını çeken ziyaretçiler onun uyumasını ve beslenmesini engeller. Çok yorulan ve rahatsız olan bebekler uzun süre düzensiz olabilirler. Bu yüzden misafirler geldiğinde ölçülü bir şekilde davranın ve bebeğinize gereken önemi gösterin.

YORUMSUZ

CEVAPLA