Bebeğinizi Konuşmaya Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

0
534

Gözünüzün nuru bebeğinizin ilk kelimesinin ne olacağını sürekli merak ediyorsanız, çıkardığı anlamsız seslerden dahi “Anne” dedi şeklinde yorumlar çıkarmaya başlayabilirsiniz. Oysa yapabileceğiniz bazı ufak alıştırmalarla bebeğinizi konuşmaya daha sıkı teşvik edebilmeniz mümkündür.

Genelde ilk sözcüklerini 11 ila 14 aylıkken söyleyen bebeklerin dili ve dudaklarını iyice kavramaya başlamasıyla beyin, bebeğin etrafta gördüğü nesneleri isimlendirmeye başlar. Ancak her bebeğin özel olduğunu ve konuşmak için standart bir tarih olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Gereksiz yere endişelenmektense bebeğinizi konuşması için cesaretlendirmeniz yeterli olacaktır.

Bebekler konuşmaları için nasıl cesaretlendirilir?

Her şeye bir isim verin. Örneğin banyo yaparken “Bak, bu şampuan” diye seslendiğiniz zaman bebeğiniz o ismi aklına kazıyacaktır. Böylece yavaş yavaş kendi sözlüğünü inşa etmeye de başlamış olacaktır.

Birlikte okuyun. İlk başlarda ne dediğinizden hiçbir şey anlamayacaktır ama zamanla bebek kitaplarındaki basit cümleleri idrak etmeye başlayacaktır.

Bebek gibi davranın. Bebeğinizi konuşması için cesaretlendirmenin bir yolu da onun gibi davranmaktan geçer. “Ce e seni gördüm” gibi sevimli oyunlar oynamanız, onun taklidini yapmanız faydalı olabilir.

Şarkı söyleyin. Bebekler yapıları itibariyle müziği severler. Sesleri tanımasını sağlamak için bol bol şarkı söyleyebilirsiniz.

Sohbet edin. Bebeğiniz anlamsız bir ses mi çıkardı? Hiç sorun değil. Bu sesi benzettiğiniz en mantıklı cümleye cevap verin. Mesela “go goo” dediğinde ona dönüp “Ne var? Buradayım, bir yere gitmiyorum” gibi cevaplar verebilirsiniz. Bu şekilde gerçek bir sohbet ediyormuşsunuz hissini uyandırabilirsiniz.

Yok yere acele etmeyin, ağırdan alın

Tüm bunları yaparken her zaman için sabırlı olmak, bebeğinize sevecen bir şekilde yaklaşmak ve hepsinden önemlisi bebeğiniz konuşmadığı için asla paniğe kapılmamak gerekir. Zamana bırakın ve bebeğinizin etrafında olup bitenlerin farkına varmasını bekleyin.

YORUMSUZ

CEVAPLA