Bebeğim İçin İlk Oyuncak Seçimi

0
560
bebeğim için ilk oyuncak seçimi, bebeklere hangi oyuncaklar alınmalı, bebeğe ilk oyuncak tercihi

Bebeğim İçin İlk Oyuncak Seçimi

Bebek sosyolojik ve psikolojik gelişimi için oyun oynaması çok önemlidir. Gerek kendi başına gerekse anne babası ile oyunlar oynaması zeka gelişimine katkıda bulunur ve gelişimini daha kısa sürede tamamlar. Bu yüzden bebeğinize oyuncak seçiminde bulunurken oldukça dikkatli ve özenli olmalısınız. Oyuncağın çeşidi kadar cinsi de çok önemli. Malum son zamanlarda plastik ve silikon oyuncaklar epey bir yaygın. Fakat bu tür oyuncakların ne kadar sağlıksız ve kanserojen madde içerdiğini asla unutmamalısınız. Her ne kadar plastik oyuncaklar ucuz olsa da fiyatına aldanmayıp daha kaliteli oyuncaklara yönelmelisiniz. İlk önceliğiniz ahşap veya kumaş oyuncaklar olabilir. Plastik ürünlerden ne kadar uzak durursanız o kadar iyi! Peki, bebeğiniz için ilk oyuncak seçiminiz ne olmalı?

bebeğim için ilk oyuncak seçimi, bebeklere hangi oyuncaklar alınmalı, bebeğe ilk oyuncak tercihi

Bebekler İçin Hangi Oyuncaklar Alınmalı?

İlk olarak bebeğinize oyuncak seçiminde bulunurken bebeğinizin yaşını göz önünde bulundurmanızda fayda var. Eğer yeni doğan bir bebeğe ilk oyuncağını düşünüyorsanız daha çok hareketli oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Bu sayede göz kaslarını hareket ettirmesini sağlayarak bedensel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Kendi başına oyun oynayamayacağı için yatak dönencesi, yumuşak sade çıngıraklar veya müzikli yatak kenarı oyuncakları tercihleriniz arasında olabilir.

Eğer bebeğiniz 3 aylık veya daha yukarı yaşlardaysa oyuncak tercihlerinizi daha farklı yapabilirsiniz. Artık bebeğin hareket kabiliyeti biraz daha fazla olacağı için hem kendi başına oynayabileceği hem de annesi ile birlikte oynayabileceği oyuncaklar tercih edilebilir. Özellikle bebeklerin diş çıkarma dönemini de rahat geçirmesi amacıyla yumuşak dişlikler oyuncak olarak tercih edilebilir. Yumuşak olması şartıyla büyük toplar da oyuncak olarak seçilebilir.

Ayrıca büyük resimli renkli kitaplar da bebek için ilk oyuncak tercihlerinden bir tanesi olabilir. Çünkü bu kitaplar sayesinde bebeğinizin zeka gelişimine katkı sağlayabilir ve öğrendiği şeyleri daha kolay aklında tutmasına yardımcı olabilirsiniz. Özellikle kitapların kabartmalı olması doku duygusunu da geliştirecektir. Bebek için tercih edilebilecek bir diğer oyuncak türü ise sesli müzikli oyuncaklardır. Her türlü sese ilgi gösteren bebekler bu tarz oyuncaklara bayılacak ve ritm duygusunu da geliştirecektir.

 

YORUMSUZ

CEVAPLA