Babalarda İkinci Çocuk Depresyonu

0
775

Depresyon denilince akla ilk olarak bayanlar gelir. Özellikle de çocuk ve depresyon sözcükleri bir araya geldiğinde annenin yaşadığı depresyon hali düşünülmektedir. Ancak erkekler genelde birinci çocuğu çok isterler ve bebek doğduktan sonra çok fazla psikolojik problem yaşamazlar. Zira ilk çocukta genellikle tüm sorumluluk annededir. Baba, akşam işten gelince bebeği biraz sever, onunla oynar ve hafta sonları anne iş yaparken bebekle ilgilenir. Ancak ikinci çocuk olunca bu durum değişir. Anne yeni bebekle ilgilenir, büyük çocuğa ve evin rutin işlerine zaman ayıramaz. İşte bu durumda babanın depresyonu başlar.

13203

Babalar Ne Zaman Depresyona Girerler?

Babalar; annenin ikinci çocuk istediğini söylemesi ve bu konuda ısrarcı davranmasıyla depresyon eğilimi göstermeye başlar. Annenin baskılarına dayanamayarak ikinci çocuğa evet diyen baba, için eşinin hamilelik süreci de problem haline gelir. Hamilelik nedeniyle hareket özgürlüğü kısıtlanan, duygusal iniş çıkışlar yaşayan anne adayının her türlü olumsuz tutumu babayı uzaklaştırmaktadır. Bebeğe karar verme sürecinde başlayan depresyon, hamilelik başladıktan sonra biraz daha artar. Ancak doğumdan sonra depresyon durumu doruğa çıkabilir. Çünkü anne tamamen bebeğe yönelmiştir. Baba, hem hayatında eksilen eş faktörüne alışmak hem büyük çocukla ilgilenmek hem de evde eski düzen kalmadığından evle ilgilenmek durumunda kalır.

Babalar Neden Depresyona Girerler?

Babalar; birinci çocuğa çok istekli, ikinci çocuğa ya isteksiz ya da kararsız yaklaşırlar. Çünkü birinci çocukta, çocuk sahibi olmanın nasıl sorumluluklar getirdiğini düşünmeden baba olmuştur. Doğum sonrasında eşi, artık sadece ona ait değildir, daha çok bir bebeğin annesidir. Artık istediğinde birlikte film izleyemezler, vakit geçiremezler, eğlenmek bir rafa kaldırılmış, bebeğe iyi bakmak ön plana çıkmıştır. İşte birinci bebekte bunu açık seçik yaşayan baba, tam birinci çocuk büyümüş ve yeniden eşiyle sevgili olmuşken ikinci bir çocuğa tahammül yoktur. Baba; yeniden özgürlüklerin kısıtlanması, karşılıklı tahammüllerin azalması, sabırların tükenmesini kabullenemez. Yeni doğan bebekle beraber uzun bir süre kadın, artık ne adamın sevgilisi, eşidir ne de büyük çocuğun annesidir. Anne sadece yeni doğan bebeğe odaklanmıştır. Eş ve büyük çocuk ikinci planda kalmıştır. Babanın evden ve eşten uzaklaşma, tahammülsüz davranışlar gösterme ve arkadaş çevresine daha çok bağlanma eğilimi ikinci çocukla beraber başlar.

Kimler İkinci Çocuk Depresyonuna Girer?

İkinci bir çocuğu istemeyen, kendisini bu sorumluluğa hazır hissetmeyen kadın, erkek herkes bu depresyon halini yaşamaktadır. Ancak hayatından ve halinden memnun olan, yeni doğacak olan bebeği gerçekten isteyen babalar ve çocuk sebebiyle eşiyle arasında uzaklık yaşamayan babaların depresyona girmesi çok da mümkün değildir.

Babalar Depresyonu Nasıl Atlatabilir?

Anne olan bayanın hamilelik ya da bebeğin doğumuyla beraber kendisini eşinden soyutlamaması, hem eş hem de anne olmayı başarabilmesi gerekir. Zira önce eş sonra anne olunabilirse, baba da kendisini o evin, hayatın bir parçası hissedecektir ve sorumluluklardan kaçmaya çalışmayacaktır.

 

 

YORUMSUZ

CEVAPLA