Atletizmin Çocuk Gelişiminde Etkisi

0
1959

Dünyanın en popüler ve en eski spor dallarından olan atletizm, insanın anatomik yapısına en uygun olan branşlardandır. Özellikle çocuk yaşlarda başlanan atletizm, ileriki yaşlarda başlanacak diğer sporlara da altyapı hazırlamaktadır.

Neden Atletizm?

Atletizm en kolay sporlardan biri ve diğer sporların da temeli olması dolayısıyla çocukları spora başlatmak için idealdir. Atletizm çocukta spor disiplini, yarışma ruhu ve başarma güdüsü oluşturur. Altı, yedi yaşlarında başlanan atletizm tüm vücudu aynı anda çalıştırır ve geliştirir. Atletizm ile ilgilenen çocukların vücutları güçlü, dayanıklı ve hızlıdır. Kazanılan bu özellikler sadece sporda değil, hayatın tüm alanlarında etkisini gösterir. Atletizm, insan vücudunu en hızlı ve en çok geliştiren spordur. Çünkü atletizm insanların doğal yaşam koşullarından ve vücudun kendiliğinden yapabildiği yürüme, koşma, atlama, zıplama gibi hareketlerden doğmuştur.

Atletizm Branşları

Atletizmde yarışlar üç ana kategoriye ayrılır. Bunlar; koşu, atma ve atlamadır. Branşların gerektirdiği yeterlilikler ve özellikler bayan ve erkeklerde farklı olmasına rağmen tüm branşlarda hem erkekler hem de bayanlar yarışmaktadır.

  1. Koşular

Koşular; önceden belirlenmiş mesafelerde, zamana ve rakiplere karşı yapılan yarışlardır. Tüm koşular kronometre ile ölçülür. Yarışmalar, özel atletizm stadyumlarında yapılır ve stadyumun çevresinde koşu pisti bulunur. Koşular; sürat, uzun mesafe, orta mesafe koşuları, bayrak koşusu, engelli koşular, maraton, yürüyüş, kır koşusu ve sokak koşusu olarak alanlara ayrılır.

HDRtist Pro Rendering - http://www.ohanaware.com/hdrtistpro/

  1. Atmalar

Atmalar mesafeye karşı yapılan bir atletizm dalıdır. Gülle ve cirit düz olarak ileriye doğru atılır. Disk ve çekiç atarken atlet, tam bir dönüşü tamamlarken atışını yapar. Atma yarışları daire arkasından ve sektör denilen bir alan içine yapılmaktadır. Atletizmde atma dalları; cirit, gülle, çekiç ve disk atmadır.

  1. Atlamalar

Atletizmde atlamalar belli bir mesafeden koşarak önceden belirlenmiş engellerin üzerinden atlayarak yapılır. Uzun atlama yaklaşık 30-45 metre mesafeden hızlanarak, 30 santim genişliğindeki basma tahtasına basıp atlayarak yapılır. Tahtanın 20 santimetrelik bölümü beyaz, 10 santimetrelik bölümü kırmızıdır. Atletin mutlaka beyaz alana basmış olması gerekir. Aksi halde diskalifiye olur. Yüksek atlamada koşarak hız kazanan atlet, sağlam iki dik sehpanın arasındaki çıtanın üzerinden atlar. Önemli olan, çıtayı düşürmeden üzerinden atlayıp geçebilmektir. Yüksek atlamada uzun boyun avantaj olduğu düşünülür. Ancak aslında önemli olan atletin boyu değil, yukarıya zıplayabilme kabiliyetidir. Üç adım atlama da atletizmin atlama dallarından biridir. Üç adım atlamada önemli olan hızlı bir başlangıç yapabilmek, belirlenmiş mesafeyi hızla koşmak ve 30 santimetrelik sıçrama tahtasından en uzağa atlayabilmektir. Üç adım atlamanın üç aşaması vardır: atletin yükseldiği ayağının üstüne düştüğü hop, sıçramayı diğer ayağına aktardığı step ve kum havuzuna düştüğü jump. Üç adım atlamada atlet belli bir mesafe koşar ve yolun sonunda atlayışını yapar. Burada atlet tek ayağının üzerinde sıçrar, adımını atar ve zıplar. Üç raunt yapılır, bu şekilde atletler elenir, herkesin üç atlayışından iyisi dikkate alınır.

YORUMSUZ

CEVAPLA