Annelerin Yaptığı Hatalar

0
596
Annelerin Yaptığı Hatalar
Annelerin Yaptığı Hatalar

Çocuk yetiştirmek oldukça zahmet ve onun yanında tecrübe gerektiren bir iştir. Bu yüzden birçok anne çocuklarını eğitip büyütme hakkında çeşitli yol ve yöntemlere başvurmaktadır. Mesela, bazı anneler, kendi aile büyüklerinden yardım alırken, kimisi çocuk gelişimi üzerine kitaplar alıp okuyorlar. Ya da bazıları televizyon programlarından takip ederken, kimisi de internet ve televizyon aracılığı ile bilgi edinmeye çalışıyor. Peki anneler, çocuklarını yetiştirirken nerelerde hata yapıyorlar?

Çocuğunuzdan Korkmayın!

Annelerin, çocukları ile ilgili en çok sıkıntı çektiği konuların başında beslenme konusu gelir. Çocuğunuz o yemeği yememek için çeşitli yol ve yöntemleri dener. Sizin ya böyle yaparsam yemek yemezse düşünceniz, sizde bir korkuya yol açıyor ve bu korkunuz çocuğunuz için bir kaçamak yolu olarak ortaya çıkabilir. Örnek vermek gerekirse, çocuğunuza bir yemek vereceksiniz, yemeği koyduğunuz kabı veya bardağı beğenmedi, bunun değişmesini ve istediği kaba konulmasını istediği zaman burada göstereceğiniz müsamaha sizin daha sonralarda sıkıntı çekmenize yol açacaktır. Bazı konularda ısrarcı olmanız yararınıza olacaktır.

Bahane Uydurmayın!

Çocuklarınızın yanlış bir şey yaptığı zaman bunu kabullenmeniz gerekmektedir. Annelik iç güdüsü bu durumu oldukça sık engellese de bu konuda bahane üretmek yerine çocuğunuza yanlışlarını güzel bir dile anlatmaya çalışın. Eğer siz bahane uydurursanız, çocuğunuz sizin bu bahanelerinizin ardına sığınarak daha fazla yaramazlık yapacaktır. Örnek vermek gerekirse, çocuğunuz kendi akranı olan birisiyle kavga ettiği zaman çocuktur, olur böyle şeyler demek yerine çocuğunuza gidip kavga etmenin zararlarını anlatın.

Çocuğunuzu Oyalamak İçin Zarar Vermeyin!

Son dönemlerde ailelerde ortaya çıkan çok zararlı bir durum ise, çocukları ağlamasın, isteği yerine gelsin diye, ilgisini dağıtacak zararlı davranışlara yönlendirmeleridir. Örnek vermek gerekirse, anneler, çocuklarının yemek yemesi için çocuklarının eline cep telefonu veya tablet bırakıyorlar. Ya da sevdikleri bir çizgi filmi oldukça sık izleterek çocuğun hayatını sadece bir çizgi filme odaklıyor. Çocuğunuz pavlov deneyi misali, ödül olarak gördüğü bu imkanlar karşısında istemediği halde bir takım durumların içine giriyor. Yapması gereken temel durumlar karşısında ödül – ceza mantığını uygulamayın.

YORUMSUZ

CEVAPLA