Anne ve Babanın Özel Hayatı Çocuğu Nasıl Etkiler?

0
1636

Çocuklar, ebeveynlerin en kıymetli, en vazgeçilmez parçalarıdır. Anne ve babalar çocuklara maddi, manevi en güzel, en konforlu ortamları sunmaya, onları en iyi şekilde yetiştirmeye çalışırlar. Çocukların fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı yetişebilmeleri için tüm imkanlarını seferber ederler. Ancak bazen hiç beklenmedik anlarda, hiç de planlanmamış olaylar yaşanabilir ve çocukların özellikle ruhsal dünyaları bir anda çöküntüye uğrayabilir. Örneğin bir kaza, eşler arasındaki büyük bir kavga, şiddet olayı ya da anne, babanın uygunsuz bir pozisyonda çocukla karşılaşması gibi durumlar felaketle sonuçlanabilir. İşte böyle durumlarda ne yapılması, nasıl davranılması gerektiğini bilmek çok önemlidir.

Çocuğun Cinsel İlişkiye Tanık Olması

Çocuk sahibi olduktan sonra eşlerin cinsel ilişkiyi gizlemesi gereken bir birey eve gelmiştir. Yani artık eskisi gibi her isteği zaman ve yerde cinsel ilişkiye girilemez. Bu durumda çocuk fark etmeden, görmeden ve bir şey hissetmeden cinsellik yaşanması gerekir. Özellikle kalabalık ailelerde ebeveynlerin çocuk ya da çocuklarla aynı odayı paylaşması durumunda cinsellik yaşamak artık ebeveynler için bir problem haline gelebilmektedir. Öncelikle üç, altı yaş arasındaki çocuklarda sıkça karşılaşılan cinsellik merakı ve soruları gelişim düzeyine uygun ve mantık çerçevesinde yanıtlarla giderilmeye çalışılmalıdır. Bu sayede çocuğun anne, babayı takibi azalacaktır. Bu bağlamda çocuğun cinsellikle ilgili soruları çoğu zaman ebeveynleri köşeye sıkıştırmaktayken,  bir de cinsel ilişki esnasında çocuğa yakalanmak tam bir kabus olabilmektedir ve bu problemle karşılaşan aile sayısı hiç de az değildir. Çocuk, cinsel ilişkiye tanık olduğunda gelişim dönemi ve özellikleri gereği yetişkinlerden çok daha farklı yorumlar yapabilmektedir. Tabi ki çocuğun karşılaştığı manzara ve ilişkinin ne kadarına tanık olduğu da önemlidir. Cinsel ilişkiye tanık olan çocukların genel algısı bir şiddet olayı yaşandığı şeklindedir. Bu durumda da şiddeti yaşayan kişiye karşı bir şefkat ve acıma duygusu gelişir ve duygu dünyasında sarsıcı travmalar yaşanır.

Anne ve babanın özel hayatı

Cinsel İlişkiye Tanık Olan Çocuğa Nasıl Bir Açıklama Yapılmalıdır?

Cinsel ilişkiye tanık olan çocuğa yapılacak açıklamada; çocuğun yaşı, gördüğü olayın boyutu, o anki tepki şekli, cinsellik hakkındaki ön bilgileri, anne ve babanın o anki tepkileri önemlidir. Eğer o ana kadar çocuğun cinsellikle ilgili sorularına mantıklı ve anlaşılır açıklamalar yapılmadıysa bu durumu çocuğa açıklamak zor olacaktır. Ayrıca çocuğa ayrıntılı açıklamalar yapmak yerine, sadece gördüğü manzarayı açıklamak çok daha akıllıca olacaktır. Gereksiz detaylarla çocuğun kafasını daha da karıştırmak saçma olacaktır. Beş yaşın altındaki çocuklar gördüklerini çok iyi anlamlandırıp kavrayamadıklarından, eğer çocuk çok fazla soru sormuyor ya da durumu önemsemiyor ise zorla çocuğa anlatmaya çalışmak yanlış olacaktır. Beş yaş üzerindeki çocuklar soru sorsa da sormasa da mutlaka yüzeysel bir açıklama yapmak ve var olan soru işaretlerini kaldırmak gerekir. Zira çocuk zihninde böyle bir görüntünün tek açıklaması şiddettir ve ebeveynlerinden birinin şiddete uğradığını düşünmek çocuk için bir yıkımdır. Bu durum çocukta güvensizlik, içe kapanıklık ya da saldırganlık özellikleri doğurabilir. Bunun önüne geçmek için çocuğa birlikte uyumanın, sarılmanın ve bazen çıplak bir şekilde birbirine dokunmanın yetişkinlere özel olduğunu ve bunun bir sevgi gösterisi olduğunu söylemek yeterli olabilmektedir. Ayrıca takip eden süreçte çocuğun yanında eşlerin birbirine sevgi sözleri söylemesi ve öpüşmeleri çocuğun şiddet şüphelerini de silecektir.

 

YORUMSUZ

CEVAPLA