Anne Sütünü Arttırmanın Yolları Nelerdir?

0
411
Anne Sütü Nasıl Artar
Anne Sütü Nasıl Artar

Hamile kadınların, doğumdan sonra en çok sıkıntı çektiği konuların başında anne sütü konusu gelir. Genelde çoğu annede yeterli oranda süt salgılanırken bazı ailelerde gözlemlenen durum tam tersini söylüyor. Ya bebeğin, çok iştahlı olması ya da anne adayından gelen süt miktarının az olması nedeniyle bebeğin beslenmesi aşamasında çeşitli sıkıntılar meydana geliyor. Hele ki anne sütü bir bebeğin gelişimi için o kadar önemli iken, anneler haliyle, anne sütünü nasıl arttırabilirim tarzı sorular sormaktadır. Öncelikle bu soruya cevap verecek olursak, evet anneler yapılacak çeşitli yöntem ve uygulamalarla sütünüzü arttırabilirsiniz. Peki nasıl arttıracağınız konusuna gelecek olursak,

Sütünüz Yeterli mi? Önce Bunu Test Edin!

Eğer bebeğinizi emzirirken verdiğiniz sütün yetersiz olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken çok basit. Öncelikle bebeğinizle birlikte en yakınınızda bulunan bir sağlık ocağına ya da aile hekimliğine giderek bebeğinizi tartın. Bebeğinizin ağırlığını bir köşeye not edin. Ardından geçen 3 – 5 günlük süreç içerisinde çocuğunuz her istediğinde onu emzirin. Ardından tekrar gidip tartın. Günlük 25 – 30 gram civarı bir kilo alıyorsa eğer sütünüz yeterli demektir. Eğer tam tersi bir durum hakim ise, anne bazı konularda dikkatli olmak zorundadır. Örneğin, gün içerisinde ne kadar su tüketiyor, ne kadar emziriyor ve gün içerisinde kaç saat uyuyup dinlenebildiğini gözlemlemek zorundadır.

Almanız Gereken Besinleri Bilin!

Eğer sütünüz yetersiz ise, bu konuda önce doktorunuza danışın. Zaten size önereceği besinler ile bu problemi çözebilirsiniz. Bunun dışında alabileceğiniz bazı ek besin destekleri ile sütünüzü arttırabilirsiniz. Örneğin, anne sütünün artmasına sebep olan çemen otu, rezene, ısırgan otu, tarçın, susam ve fesleğen gibi besinleri tüketerek anne sütünün miktarını arttırabilirsiniz. Zaten bir bebek ilk emzirilmeye başlandığı 3 aylık süreç boyunca yaptığı rutin ile anne bedeninde, günlük ne kadar süt üretilmesini kararlaştırıyor ve ona göre süt üretimini gerçekleştiriyor anne bedeni. Gün içerisinde 2 ile 3 litre arası su tüketmeye dikkat edin.

  • Beyaz üzüm
  • İncir
  • Havuç
  • Kıvırcık salata
  • Çörek otu ve bal
  • Susam
  • Lahana
  • Marul

gibi birçok besinde anne sütünün artması yönünde etkilidir.

YORUMSUZ

CEVAPLA